Tarnów: Nie będzie podwyżki opłat za ścieki w Krzyżu

 

Nie ma zgody na podniesienie opłat za ścieki w Tarnowie. Chodzi o część osiedla Krzyż. Mieszkańców okolic ulicy Wiśniowej obsługuje gminna Spółka Komunalna w Lisiej Górze. Zaproponowała ona podwyżki opłat za ścieki o ponad złotówkę (dokładnie 1,16 zł). To ponad 23 procentowy wzrost.

Nowe opłaty miałyby wejść w życie od kwietnia na rok. Temat podjęto podczas ostatniej sesji rady miasta, a radni nie przyjęli proponowanych taryf. – Spółka argumentuje podniesienie stawek między innymi niedoszacowaniem ilości ścieków odprowadzanych w ubiegłym roku z Tarnowa – mówi Stefan Piotrowski z Wydziału Infrastruktury Miejskiej. – W związku z niedoszacowaniem ilości ścieków automatycznie były niedoszacowane koszty. Wzrost odpisów amortyzacyjnych Gmina Lisia Góra wniosła do tej spółki długie odcinki o sporej wartości kanalizacji sanitarnej. W związku z tymi nowymi inwestycjami pojawił się podatek dodatkowy, podatek od budowli – dodaje.

Za przyjęciem nowej tabeli opłat było 5 radnych, przeciw głosowało 15. Magistrat zapowiedział rozmowy w tej sprawie z Tarnowskimi Wodociągami.

Spółka Komunalna z Lisiej Góry obsługuje właśnie gminę Lisia Góra oraz sporą część gminy Żabno. Na terenie Tarnowa natomiast dostarcza wodę w okolicy ulicy Wiśniowej i przyległych dróg. – Mieszkańcy Tarnowa nie są traktowani jednakowo – zauważa radny Jacek Łabno. – Są takie grupy mieszkańców, np. w dzielnicy Krzyż czy w Mościcach, które mają różny dostęp do odprowadzenia ścieków i doprowadzenia wody. Gmina powinna zapewnić wszystkim mieszkańcom takie same warunki płatności – dodaje radny Łabno.

Spółka Komunalna z Lisiej Góry dostarcza wodę do ponad 6 tysięcy odbiorców, w tym do 139 w Tarnowie. Ścieki natomiast odbiera od 3 tysięcy gospodarstw, a w Tarnowie od 76.

Od niedawna ścieki trafiają do Grupowej Oczyszczalni Ścieków Tarnowskich Wodociągów, wcześniej spadek kanalizacji był w kierunku Brzozówki – tłumaczy Stefan Piotrowski z Wydziału Infrastruktury Miejskiej. – I od tego momentu, kiedy pojawiły się możliwości techniczne, rozpoczęły się działania w celu uporządkowania tej sytuacji. Jest to kwestią nieodległą, że ta część Tarnowa będzie obsługiwana przez Tarnowskie Wodociągi – dodaje.

Będziemy rozmawiać z wodociągami w tej sprawie – obiecuje Piotr Augustyński, zastępca prezydenta ds. rozwoju gospodarczego. – Temat owszem jest nam znany. Ja przyjmuje uwagi państwa radnych i na najbliższym spotkaniu z panem prezesem Tarnowskich Wodociągów poruszę temat. My nie jesteśmy większościowym udziałowcem, natomiast myślę, że Wodociągi rozpatrzą to i przeanalizują tak, aby wprowadzić to do swojej strategii. Zobaczymy, jaki będzie wynik rozmów – dodaje.

Problemy z wodą i kanalizacją mają także mieszkańcy ulicy Poziomkowej w Tarnowie. Od lat zamiast z sieci wodociągowej korzystają ze studni. Urzędnicy przyznają, że – przy okazji remontu ulicy Wiśniowej w Tarnowie – jest możliwa przebudowa infrastruktury. Jak poinformował Stefan Piotrowski z Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta – porozumienie z wójtem Lisiej Góry w tej sprawie jest planowane.

Posłuchaj Stefana Piotrowskiego:

Posłuchaj Jacka Łabno:

Posłuchaj Piotra Augustyńskiego:

Patrycja Wolnik