Region tarnowski: Nowe książki w bibliotekach

 

Nowe książki do bibliotek w powiecie. Wszystko w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, który wręczył przedstawicielom samorządu promesy na zakup wolumenów tłumaczy, że wśród tych, które otrzymały dotacje są zarówno biblioteki powiatowe jak i gminne.

W tej transzy tutaj są właśnie i biblioteki i powiatowe, o ile pamiętam dwie z kwotą łącznie 28 tys. na zakup tych książek i również gminne, podlegające wójtom czy burmistrzom, jak chociażby w Gminie Tarnów 3 albo 4 biblioteki szkolne i w domach kultury, te które wystąpiły, bo trzeba o to wystąpić, to otrzymały dofinansowanie na zakup książek – wyjaśnia.

Roman Łucarz, starosta tarnowski podkreśla, że w ramach programu starostwo zakupi książki, które zachęcą młodzież do sięgnięcia po lekturę. – Wiemy, że z czytelnictwem w tej chwili nie jest delikatnie mówiąc najlepiej, wiemy, że jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który ma za zadanie, przede wszystkim zaopatrzyć biblioteki w takie pozycje, które byłyby dla uczniów, dla młodzieży, bym powiedział intratne, które chcieliby czytać. Dlatego też my staramy się wybierać takie propozycje, które uczniowie wezmą do ręki i przeczytają. Dlatego też ten program i ta promesa myślę, że też wspomoże nasze biblioteki szkolne, które znajdują się w szkołach ponadgimnazjalnych – dodaje Roman Łucarz.

Starosta dodaje, że nowe pozycje trafią do placówek, w których jest największa liczba uczniów. Między innymi do Ciężkowic, Zakliczyna i Żabna.

Posłuchaj Józefa Gawrona:

Posłuchaj Romana Łucarza:

Kuba Kusy