Tarnów: Walka z dopalaczami jak z wiatrakami

 

Dopalacze są zbyt łatwo dostępne – twierdzi Katarzyna Kudyba, prezes Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator w Krakowie. W Tarnowie zorganizowano debatę w tej sprawie. Miasto ma co najmniej dwa sklepy, w których można nabyć tego rodzaju używki. To substancje, których zażycie powoduje wiele negatywnych skutków zdrowotnych.

Niestety pod względem prawnym nie mamy żadnych możliwości powstrzymania sprzedaży – dodaje Katarzyna Kudyba. – To co możemy zrobić, to obserwować swoje dziecko, być przede wszystkim w kontakcie z tym dzieciakiem i oczywiście profilaktyka, ale systemowa – zaczynając od dzieci, przez pryzmat rad pedagogicznych, oczywiście samych rodziców. I poszukiwanie informacji samemu – mamy internet, można tam znaleźć wiele publikacji na temat objawów – mówi.

spotkanie_dopalacze
Zapytaliśmy też rodziców nastolatków, czy boją się zagrożenia, jakie niesie z sobą łatwa dostępność do używek. – Czuję się zagrożony właśnie, jestem całkowicie przeciwny dopalaczom i wszystkiemu, co jest z nimi związane. Boję się o swoje dziecko, nie chciałabym, żeby miało z nimi styczność – mówią jedni. Inni nadzieję pokładają w rozwadze swoich dzieci – Ja się nie boję, mój syn jest bardzo mądry, nie dotknie ich – mówią.

Spotkanie „Dopalacze, profilaktyka, interwencja, działanie” powstało przy współpracy Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator w Krakowie z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie.

Posłuchaj Katarzyny Kudyby:

Posłuchaj rodziców:

Marta Tarnowska