Tarnów: Duchowni i policjanci o ochronie miejsc sakralnych

 

Obiekty sakralne wymagają większej ochrony – do takiego wniosku doszli uczestnicy sesji naukowej poświęconej bezpieczeństwu, która odbyła się w Tarnowie. W WSD rozmawiali na ten temat duchowni i policjanci.

Odpowiednie ogrodzenia czy rolety antywłamaniowe mogą odstraszyć włamywaczy. – Dużą rolę w zakresie bezpieczeństwa odgrywają również kamery – zwraca uwagę Komisarz Robert Kozak, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. – Niestety dochodziło na terenie powiatu tarnowskiego do kradzieży i włamań do budynków kościelnych. Nieocenionym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi zarówno o pracę policji jak i o samo zapobieganie wszelkim kradzieżom, jest monitoring – dodaje Robert Kozak.

Powinniśmy wiedzieć jak odpowiednio zabezpieczyć kościoły czy plebanie – mówi ks. prof. Stanisław Sojka, Diecezjalny Duszpasterz i Kapelan Policji. –Najczęściej włamujący się do tych obiektów poszukują kosztowności. Niestety te obiekty mieszczą w sobie zabytki, które są bardzo wartościowe – zwraca uwagę ks. Sojka.

Wzrasta liczba kradzieży w miejscach sakralnych. Tylko ostatnio w Ochotnicy Górnej doszło do kradzieży na plebanii. Straty wyniosły 6 tys. zł. Podejrzani zostali zatrzymani przez policję.

Posłuchaj Roberta Kozaka:

Posłuchaj księdza Stanisława Sojki:

Marta Tarnowska