Tarnów: Drzewa wołają o pomoc

 

Prezydencie, nie ścinaj mnie – chcę żyć; Stoję tu sto lat, Prezydencie nie ścinaj mnie; Remont Starówki tak – wycinka drzew nie; Prezydencie, proszę – chcę żyć i nadal Wam służyć. Około pięćdziesięciu plakatów z takimi napisami pojawiło się w niedzielę rano przy ul. Piłsudskiego w Tarnowie. To miejsce, w którym planowana jest wycinka drzew.

Interweniowały służby miejskie, strażnicy miejscy i pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, którzy zerwali plakaty.

kartki_drzewa

Jak informowaliśmy, mieszkańcy ul. Piłsudskiego protestują w sprawie wycinki drzew. Obawiają się, że w centrum miasta powstanie betonowa pustynia. Władze miasta twierdzą natomiast, że wycięte zostaną tylko chore drzewa, a w ich miejsce pojawią się nowe.

Dodajmy, że przy ul. Piłsudskiego mieszka około dwunastu rodzin. Mieszkańców jednej z kamienic przy ulicy Piłsudskiego oburzyły słowa prezydenta Romana Ciepieli, które wypowiedział na antenie RDN Małopolska w piątkowym w programie Słowo Za Słowo. – Zdziwiło nas, że mówił, że nikt tu nie mieszka przy tej ulicy, a przecież kamienica nr 3 jest całkowicie zamieszkana. Są to rodziny z dziećmi – jest w sumie około 10 rodzin – mówią.

Jak dodają, nie wiedzą, kto odpowiada za plakaty, które w weekend zostały rozwieszone na spornych drzewach. – Nie wiemy, kto, ale popieramy, to co jest na tych plakatach – mówią. Rozwieszone w niedzielę afisze usunęło tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jerzy Pysyk, zastępca komendanta Staży Miejskiej w Tarnowie przyznał, że w tym miejscu nie ma monitoringu, więc trudno będzie znaleźć sprawcę.

Przedstawiciele miasta przyznają, że chcą uporządkować zieleń wzdłuż ulicy, a nowe drzewa zostałyby zasadzone przy okazji remontu, po którym ta miałaby odzyskać przedwojenny blask. Prezydent Roman Ciepiela podkreślił, że ostateczną decyzję o ewentualnej wycince i posadzeniu drzew podejmie Wojewódzki Konserwator Zabytków. Andrzej Cetera, szef tarnowskiej delegatury WKZ stwierdził stanowczo, że nie dopuści, by zieleń zniknęła z ulicy Piłsudskiego.

Posłuchaj relacji:

Kuba Kusy, Dorota Kunc

Czytaj też:

Tarnów: Mieszkańcy protestują przeciwko wycince drzew