Tarnów: Konserwator ustępuje – przy Gimnazjum Nr 2 będzie boisko

 

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Tarnowie będą mieli wielofunkcyjne boisko. Po licznych odwołaniach konserwator zabytków wreszcie zgodził się na tę inwestycję. Chodzi o głośną sprawę terenu między „dwójką” a I Liceum Ogólnokształcącym. Jak wiecie z Wiadomości RDN, konserwator sprzeciwiał się betonowaniu tego miejsca i chciał zachować skrawek zieleni. Teraz, po ustaleniu pewnych warunków, boisko powstanie.

Będzie też plenerowa siłownia. Na razie jednak na budowę boiska nie pozwalają opóźnienia wykonawcy w pracy nad elewacją. – Jeżeli będą zakończone prace remontowe bocznych ścian, to prawdopodobnie w najbliższym okresie ruszy przebudowa tego placu pomiędzy nami a ILO. Myślę, że uczniowie przyszłej szkoły podstawowej już będą mogli korzystać z tego nowego boiska i tych wszystkich udogodnień, które przy okazji powstaną – mówi Mariusz Zając, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Tarnowie.

Aktualnie gimnazjaliści ćwiczą w szkole, a kiedy pogoda dopisuje – korzystają między innymi z terenów MKS Tarnovia. Kiedy uczniowie usłyszeli, że wielofunkcyjne boisko powstanie przy ich szkole nie ukrywali zadowolenia. – Oczywiście, że się przyda. Takie duże boisko to więcej możliwości zagrac sobie w piłkę ręczną, nożną. Wielu z nas lubi trenować. Ja np. lubię sport i jestem bardzo za tym, żeby powstało boisko – mówią.

Konserwator, po ponownym wniosku szkoły i Urzędu Miasta, zgodził się na budowę boiska, ale nie bez obostrzeń. – Wśród warunków jest wykonanie między innymi nowej bramy – mówi Ewa Bień, specjalista w Wojewódzkim Urzędzie Konserwatora Zabytków, Delegatura Tarnów. – Dodatkowo jeszcze będzie tam nasadzenie nowego drzewa, siatka odpowiednio dobrana do koloru elewacji, więc nie będzie widoczna, a na stronie północnej na murze ogrodzeniowym ma być puszczony winobluszcz – myślę, że estetyka się podniesie – dodaje.

boisko_gimn2
Jednym z argumentów przeciwko budowie boiska, według konserwatora był fragment zabytkowego muru pomiędzy Gimnazjum Nr 2 a I LO. Mur będzie zachowany i odnowiony. Przypomnijmy, że od września Gimnazjum nr 2 będzie wygaszane, a w jego miejsce powstanie Szkoła Podstawowa Nr 24 z oddziałami dwujęzycznymi.

Posłuchaj Mariusza Zająca:

Posłuchaj uczniów:

Posłuchaj Ewy Bień:

Patrycja Wolnik

Czytaj też:

Tarnów: Trawa kością niezgody pomiędzy szkołą a konserwatorem