Tarnów: W kwietniu pierwsze prace na Cmentarzu Żydowskim – są pieniądze

 

Będzie remont ogrodzenia, budowa alejek i ich oświetlenie, a także renowacje  zabytkowych macew. Jak informowaliśmy w Wiadomościach RDN, Cmentarz Żydowski w Tarnowie odzyska dawny blask. W Ratuszu podpisano umowę na dofinansowanie prac.

Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych. Całość ma kosztować prawie trzy miliony.

Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej mówi, że prace powinny ruszyć za miesiąc. – Projekt zakłada konserwację stu nagrobków wybranych przez nas. To będą najładniejsze pod względem architektonicznym albo te, które kryją zwłoki bardzo sławnych tarnowian, czy z innych względów historyczno-artystycznych warte są tego, aby je wyeksponować  – dodaje.

Remont czeka także dom pogrzebowy, a po zakończeniu prac zostanie tam przygotowana specjalna wystawa, która będzie przybliżać turystom historię nekropolii i tarnowskich Żydów.

Cmentarz Żydowski w Tarnowie to jedna z najstarszych i najciekawszych nekropolii w południowej Polsce. Została założona ok. 1581 roku. Znajduje się tam ok. 4 tys. zachowanych nagrobków.

Posłuchaj Adama Bartosza:

Ewa Biedroń