Powiat tarnowski: Starostwo udostępni dane geodezyjne on-line

 

To będzie duże ułatwienie dla mieszkańców, geodetów, komorników i inwestorów czy projektantów. Na specjalnej platformie cyfrowej zostaną udostępnione dane geodezyjne dotyczące powiatu tarnowskiego. Na stworzenie bazy Starostwo Powiatowe w Tarnowie otrzyma ponad 14 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Umowę podpisali w tarnowskim ratuszu wicemarszałek Stanisław Sorys i starosta Roman Łucarz. – Rozwijanie e-usług w administracji to konieczność – mówi wicemarszałek Sorys. – To nowa jakość w zarządzaniu informacją przestrzenną, ale też nowy sposób korzystania z tych zasobów geodezyjnych. Każdy będzie mógł te informacje sobie ściągnąć czy zobaczyć, sprawdzić, zweryfikować poprzez urządzenia mobilne – dodaje.

Starosta tarnowski Roman Łucarz podkreśla, że mieszkańcy będą mogli sprawdzić wiele informacji o konkretnej działce. – Obywatel będzie mógł sprawdzić sobie daną działkę, czy jest budowlana czy leśna, czy jest tam sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa. Będzie mógł to na bieżąco obserwować i zdecydować, czy działka warta jest kupna. Teraz musiał przyjść do gminy i powiatu, żeby się o tym dowiedzieć – mówi.

Prace nad powstaniem platformy cyfrowej mają potrwać dwa lata. Poza powiatem tarnowskim podobne projekty będą realizowane przez 21 innych samorządów z całego województwa małopolskiego.

Posłuchaj Stanisława Sorysa:

Posłuchaj Romana Łucarza:

Ewa Biedroń