Stary Sącz: Kto skorzysta z Park& Ride?

Władze miasta św. Kingi razem ze spółką MPK złożyły wniosek o pieniądze z Unii. Finanse to jedyny problem, dlatego, że projekt parkingu z którego mieszkańcy mogliby przesiąść się na komunikacje miejską był już gotowy kilka miesięcy temu. Gdzie będzie się mieścić Park&Ride i kiedy zaparkują tam pierwsze samochody?

Z planów włodarzy wynika, że Park& Ride będzie zlokalizowany na niewykorzystanym skwerze przy ul. Pod Ogrodami. To tu mieszkańcy mogli by zostawić samochód, wsiąść do autobusu i pojechać np. do pacy czy szkoły do Nowego Sącza. – Planujemy parking na 135 samochodów, 8 autobusów i parking dla rowerów – wymienia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki – Powstanie budynek, który będzie obsługiwał cały Park&Ride a w nim m.in. poczekalnia czy toalety. Przebudujemy też skrzyżowanie na rondo.

Na park&ride będzie można też dostać się pieszo. Ułatwi to kładka nad drogą, dzięki której przejdziemy na drugą stronę ulicy. Większości mieszkańców pomysł się podoba. – Mniejsze korki, mniej spalin, jestem na tak. Dzisiaj szybciej można gdzieś dojść niż przejechać, szczególnie około piętnastej czy przed ósmą rano – wyliczają.

Pojawia się jednak pytanie czy starosądeczanie rzeczywiście przesiądą się do autobusów? – Dla młodych ludzi to prestiż jak maja samochód, więc pewnie szybko nie zrezygnują z czegoś takiego – przekonuje jedna z sądeczanek.

Generalnie ludzie są wygodni więc wolą jechać swoim samochodem niż gnieść się w autobusie – dodaje inny nastolatek.

Władze Starego Sącza chcą jednak od czegoś zacząć. P&R ma przynajmniej częściowo zmniejszyć korki. Gdyby parking w mieście św. Kingi był wypełniany, na ul. Węgierskiej w godzinach szczytu byłoby o prawie 150 samochodów mniej. Autobusy też przejeżdżałyby więc szybciej.

Dodatkowo MPK planuje większą synchronizację komunikacji miejskiej. – Cały rozkład jazdy może więc bardzo się zmienić – przekonuje prezes MPK Andrzej Górski – Zależy nam na tym żeby autobusy, które obsługuje Stary Sącz nie jechały do Nowego Sącza tylko, żeby na Park&Ride do większego autobusu mogli się przesiadać pasażerowie. W to miejsce byliby zwożeni też mieszkańcy przysiółków czy okolicznych miejscowości.

Jeśli wszystko pójdzie z planem Park&Ride w Starym Sączu może być gotowy przed końcem przyszłego roku.

Posłuchaj też relacji Marii Mółki:

Maria Mółka