Tarnów: Firmy narzekają na brak młodych pracowników

 

Absolwenci zawodówek nie chcą u nas pracować – skarżą się właściciele wielu tarnowskich firm. Wspólnie z urzędnikami i szkołami opracowali więc na to sposób. Pójdzie na to kilkanaście milionów zł. Czy się uda? Wszyscy mają taką nadzieję. Chodzi o to, by zatrzymać absolwentów, by nie wyjeżdżali i podnieść ich kwalifikacje.

Wyszkolimy ich w umiejętności, których nie uczą się w szkole, mówi Ludwik Chruściel, dyr. Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie. – Ta współpraca z przedsiębiorcami ma powodować to, żeby uczniowie widzieli, że u nas jest też dobra praca na dobrym poziomie. Człowiek po szkole z szerokimi kwalifikacjami znajdzie tu miejsce i satysfakcję z pracy. Trzeba zachęcić też przedsiębiorców, żeby uczniowie nie wyjeżdżali, bo mając więcej umiejętności, tym bardziej będą pożądani – dodaje.

Sprawa nie jest prosta – mówi Krzysztof Mleczko z firmy Instalterm, który ma nadzieję, ze program wypali i zmobilizuje uczniów, ale i pracodawców. – Średnia wieku pracowników w firmach jest coraz wyższa, a właściwie niedługo będą na emerytury odchodzić. Ludzi brakuje i ten program jest super. Mamy nadzieję, że przyjmując ich na staż, będą potem chętni, by u nas pracować.

dsc01600

Absolwenci w ogóle nie są zainteresowani pracą. Nie chce im się. Jak z biura pracy kogoś chcemy zatrudnić, przychodzą tylko z karteczką, żeby podpisać. Nawet nie pytają o prace i warunki pracy, czyli nie chcą pracować. To jest podstawowy problem. Więc mamy nadzieję, że program ich zmobilizuje a także pracodawców i że to będą nasi przyszli pracownicy – mówi Krzysztof Mleczko z firmy Instalterm.

dsc01601

Marek Onak, dyr. Tarnowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego wierzy, że projekt kursów w najbardziej poszukiwanych zawodach zachęci uczniów do pracy i zwiększy szanse ich zatrudnienia. – Firmy przychodzą do nas pytać, a młodzi ludzie nie bardzo kwapią się do pracy. My ich chcemy zachęcić nowymi kwalifikacjami. To są kursy drogie, ponad 3,5 tys. zł. Zachęcamy ich, żeby skorzystali z tego, wtedy mają szansę na karierę zawodową – mówi Marek Onak.

Na 2 programy, które są współfinansowane z Unii Europejskiej, trafi ponad 13 milionów zł. Skorzystają z nich w ciągu 3 lat ponad 2 tysiące tarnowskich uczniów oraz przedsiębiorcy, którzy dostaną pieniądze na przygotowanie miejsc pracy. W ramach programów będą kursy, staże a także stypendia czy przygotowanie do studiów.

Posłuchaj Ludwika Chruściela:

Posłuchaj Krzysztofa Mleczko:

Posłuchaj Marka Onaka:

Jadwiga Kozioł