Tarnów: Zainteresowani mediami chcą kolejnych warsztatów

 

Zainteresowanie przerosło oczekiwania. Warsztaty medialne zorganizowane w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie dla organizacji i stowarzyszeń katolickich będą mieć swój ciąg dalszy. 

Liderzy katolickich grup i stowarzyszeń uczyli się, jak z lokalnej inicjatywy zrobić newsa, który zainteresuje media. Warsztaty z tworzenia informacji prasowych przeprowadzili dla nich m.in. dziennikarze radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Zainteresowanie było ogromne. Zgłosiło się blisko 130 osób.

Widziałam w ich oczach iskry, które prognozowały to, że ci ludzie są zainteresowani tym, po co przyszli. Oni faktycznie chcieli się jak najwięcej dowiedzieć, nauczyć, a potem tę wiedzę spożytkować już w swoich parafiach, w swoich środowiskach, by o tym, co robią, a robią świetne rzeczy, dowiadywali się ludzie – przyznaje Dorota Kunc, szefowa redakcji RDN Małopolska, która opowiedziała uczestnikom, jak szukać tematu dla mediów i jak konstruować newsa.

Po dawce teorii przyszedł czas na praktykę, czyli warsztaty z pisania informacji. Poprowadziło je siedmiu reporterów radia RDN. – Dzieliliśmy się swoim doświadczeniem. Radziliśmy czego unikać, od czego w ogóle zacząć pisanie newsa. W mojej grupie jeden z młodych uczestników bardzo dobrze poradził sobie z wszystkimi zadaniami. Potem powiedział mi, że interesuje się matematyką, fizyką, a więc wie, co to znaczy krótko, zwięźle i na temat – mówi Ewa Biedroń, dziennikarka RDN Małopolska.

O tym, że w najbliższym czasie zrobi się głośniej o parafialnych akcjach i wydarzeniach świadczy zainteresowanie uczestników kontaktem z dziennikarzami. – Każdy pytał o kontakt do redakcji – dodaje dziennikarka RDN Małopolska, Patrycja Wolnik. – Ci ludzie naprawdę organizują wiele ciekawych wydarzeń, zajęć, warsztatów czy wycieczek. Dowiedzieli się, w jaki sposób promować takie działania, bo to nie jest tylko data, godzina i miejsce, ale również pewien interesujący sposób opisania tego, czym chcą się podzielić z mieszkańcami regionu – mówi Patrycja Wolnik.

Po moim spotkaniu z uczestnikami warsztatów ustawiła się ponad półtoragodzinna kolejka ludzi, którzy zadawali bardzo konkretne pytania – co, gdzie, kiedy i jak, i byłam bardzo zadowolona, że mogłam sobie jeszcze z nimi pokonwersować – dodaje Dorota Kunc.

Warsztaty w tarnowskim seminarium zainicjował ks. Jan Bartoszek, który na zakończenie, polecił uczestnikom zamieszczenie relacji z wydarzenia na stronach internetowych poszczególnych parafii. – Będzie to sprawdzian, czy mają przebicie w docieraniu z informacjami do dostępnych dla nich mediów – mówi.

W sumie w warsztaty medialne zaangażowało się ośmiu dziennikarzy radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz: Dorota Kunc, Ewa Biedroń, Anna Zboch, Patrycja Wolnik, Katarzyna Cygan, Maria Mółka, Jolanta Frączek i Tomasz Bryndal.

a3

Organizatorami warsztatów był Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Akcja Katolicka we współpracy z Radiem RDN Małopolska oraz z tarnowskim Gościem Niedzielnym.

Posłuchaj Doroty Kunc:

Posłuchaj Ewy Biedroń:

Posłuchaj Patrycji Wolnik:

Posłuchaj ks. Jana Bartoszka:

Dorota Kunc, Katarzyna Cygan