Diecezja: Szkolne Koła Caritas wymieniają się doświadczeniami

 

Szkolą się i wymieniają doświadczeniami, planują kolejne akcje charytatywne. To podsumowanie dziesiątej edycji warsztatów dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas. W ośrodku doskonalenia nauczycieli w Tarnowie przedstawiciele SKC zebrali się i rozmawiali o tym, jak działają ich koła.

Planujemy już kolejny rok – mówi Justyna Kaczówka, opiekunka Szkolnego Koła Caritas nr 159 w Żabnie. – Kończymy w tym momencie realizację projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. W jego ramach realizowaliśmy wiele różnych działań charytatywnych, m.in. zbieraliśmy na studnię w Czadzie. Zbieraliśmy górę grosza. Zbieramy wciąż znaczki. Na pomoc misjom zorganizowaliśmy dyskotekę charytatywną. Cyklicznie organizujemy też kiermasze świąteczne – wymienia.

W czasie warsztatów swój wykład na temat skuteczności przywódcy wygłosił psycholog ks. Józef Partyka.

kola_caritas

Tymczasem wolontariusze mogą pokazać działalność SKC w specjalnym konkursie „Działalność w Szkolnym Kole Caritas – najpiękniejsze lekcje wartości”. Ma być on promocją wyobraźni miłosierdzia, wolontariatu, a także zachęcić do zaangażowania się w działalność Szkolnych Kół Caritas – mówi ks. Krzysztof Majerczak, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

– Tytuł tego konkursu nawiązuje do lekcji, która nie trwa tylko 45 minut, ale przez cały rok. To przede wszystkim pomoc tym, z którymi spotykają się młodzi w szkole. To także to, co czynią uczniowie w odniesieniu do osób starszych, np. odwiedzając ich w domach pomocy społecznej – dodaje.

W prezentacji multimedialnej do 10 minut można przedstawić działania charytatywne, a także wartości, o jakie wzbogacili się uczniowie.

Pace należy przesyłać do 12 maja do Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wręczenie nagród odbędzie się podczas XI Zjazdy Szkolnych Kół Caritas, 8 czerwca w Tarnowie.

Posłuchaj Justyny Kaczówki:

Posłuchaj ks. Krzysztofa Majerczaka:

Marta Tarnowska, Ewa Biedroń