Tarnów: Za niespełna miesiąc otwarcie Ośrodka Zdrowia Psychicznego

To miejsce ma wypełnić białą plamę w leczeniu psychiatrycznym w Małopolsce. Za niespełna miesiąc zakończenie budowy i otwarcie Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie. Pomoc znajdą tam osoby z depresją, nerwicą czy schizofrenią.

Ośrodek powstaje przy Szpitalu im. św. Łukasza i ma się zająć kompleksowym leczeniem chorób psychicznych.
Będzie zgodny z wojewódzkim programem, który mówi jak powinno przebiegać leczenie psychiatryczne, czyli od pomocy środowiskowej – lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych, którzy zajmują się chorym w jego najbliższym środowisku, po poradnie stacjonarne w budynku ośrodka. Będzie również oddział dzienny oraz duży oddział stacjonarny z 70 łóżkami w jasnych, przestrzennych warunkach – mówi Anna Czech, dyrektor nowego szpitala, która była gościem programu Puls Regionu. ozp_wnetrze2

W Ośrodku Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu św. Łukasza ma pracować w sumie 67 osób – 11 lekarzy, 6 terapeutów, 40 pielęgniarek i 10 osób z obsługi obiektu.

Uroczyste zakończenie budowy i formalne otwarcie Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie odbędzie się 12 października. Szpital będzie miał dwa miesiące na wyposażenie ośrodka w sprzęt medyczny i meble. Pierwsi pacjenci będą mogli tam trafić po ustaleniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli  najwcześniej w styczniu 2016 roku. Szpital nie spodziewa się jednak dużych środków. Te świadczenia są bardzo słabo punktowane, za czym idzie mniej pieniędzy. Fundusz jednak nie ma wyjścia i musi nam przydzielić środki na funkcjonowanie tego ośrodka. Popierają nas profesorowie psychiatrii z Krakowa, którzy wiedzą, jak ten ośrodek jest potrzebny na naszym terenie. Sama niejednokrotnie spotykam się z pytaniami, kiedy otworzymy ośrodek, bo coraz więcej osób zmaga się z problemami psychicznymi i chcieliby się leczyć na miejscu – dodaje Anna Czech.

Posłuchaj Anny Czech, dyrektor Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie: