Bochnia: Gdzie powstanie nowa biblioteka?

 

Planty Salinarne, Plac Okulickiego i Plac przy ul. Floris – to trzy możliwe lokalizacje nowej biblioteki w Bochni. O planowanej inwestycji rozmawiali radni komisji kultury rady miasta i powiatu.

O potrzebie budowy nowej siedziby biblioteki mówi się od kilku lat. Budynek przy ul. Mickiewicza 5 jest stary i ciasny. Wśród rozważanych lokalizacji są cztery: budynki posalinarne na Plantach, dawny Zamek Żupny, plac przy ul. Floris oraz Plac Okulickiego.

Już teraz wiadomo, że biblioteka nie pomieści się w murach Zamku Żupnego, pozostają zatem trzy lokalizacje. W przypadku budynków na Plantach, pojawia się problem braku miejsc parkingowych. Podziemny parking mógłby powstać zarówno pod Placem Okulickiego, jak i pod tzw. Ruskim Rynkiem.

Burmistrz Stefan Kolawiński skłania się raczej ku tej ostatniej lokalizacji, bo Plac Okulickiego z kolei odradza konserwator zabytków. Na razie ciągle nie są rozwiązane sprawy własnościowe części terenu przy ul. Floris. Miasto prowadzi rozmowy z właścicielami działek przed laty wywłaszczonych. Radni chcą, aby lokalizację przyszłej biblioteki wpisać do lokalnego programu rewitalizacji. Dokument jest właśnie na etapie przygotowywania.

Posłuchaj relacji:

Paweł Michalczyk