Nowy Sącz: O antysmogowej edukacji w Kanie

 

Antysmogowa edukacja nie powinna się kończyć wraz z sezonem grzewczym. W myśl tej zasady sądecka KANA zorganizowała szkolenie nt. smogu. ‚Sprawa ekologii naszą lokalną misją!’ – to temat projektu w ramach którego samorządowcy, ekodoradcy, Strażnicy Miejscy, Policjanci,  Strażacy i pracownicy wydziałów ochrony środowiska w gminach wzięli udział w wykładach o zanieczyszczeniu powietrza w kotlinie sądeckiej.

Chcemy porozmawiać inaczej o smogu i na poważnie. Jakie są przyczyny, jakie są źródła, jak to było kiedyś. A także jakie są perspektywy i możliwości  prawne do walki z niską emisją – mówił dyrektor KANY Grzegorz Tabasz. Podczas wykładów słuchacze mogli dowiedzieć się o skali zagrożenia smogiem w przeszłości oraz o tym jak  pyły zawieszone wpływają na nasze zdrowie.

– Podczas tego spotkania, słuchacze mogli wysłuchać wykładu między innymi przyrodnika czy lekarza, który mówił o realnych zagrożeniach związanych ze smogiem – dodaje dyrektor KANY. Policjanci i Strażnicy Miejscy mogli przećwiczyć sytuacje w których po otrzymaniu zgłoszenia o paleniu śmieci kontrolują palenisko.  – Będziemy wiedzieć jak się zachować, jak postępować, jakie organy są upoważnione do przeprowadzania tych kontroli i na co zwracać uwagę jeśli otrzymamy takie zgłoszenie – dodaje jeden z mundurowych.

zajecia1

Jednym z prelegentów był Paweł Ciećko,  Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Pokazywał on jak wygląda monitorowanie jakości powietrza na terenie Małopolski oraz mówił o zagrożeniach wynikających ze złego stanu powietrza – Trzeba mówić o tym co się dzieje podczas sezonu grzewczego. To jest najistotniejsze. Bo te zagrożenia są i ludzie powinni o tym wiedzieć.

Spotkanie odbyło się w sądeckiej KANIE. Miejmy nadzieję, że dzięki nowym wiadomościom walka urzędników i mundurowych ze smogiem w przyszłym sezonie okaże się jeszcze bardziej efektywna. Radio RDN Nowy Sącz patronowało temu wydarzeniu.

Posłuchaj Grzegorza Tabasza:

Posłuchaj policjantów:

Posłuchaj Pawła Ciećko:

Tomasz Bryndal