Tarnów: Po wielogodzinnych tarciach jest kompromis w sprawie wykupu piwnic po Gestapo

 

Po wielogodzinnych tarciach i przepychankach są większe pieniądze na wykup piwnic po Gestapo w kamienicach przy ulicy Urszulańskiej. Tarnowscy radni PiS proponowali, by prezydent przeznaczył na ten cel 200 tysięcy złotych. Tymczasem włodarz miasta w projekcie zarezerwował połowę kwoty.

Dopiero burzliwa dyskusja i zwołana wieczorem, w trybie pilnym, sesja nadzwyczajna pozwoliła na kompromis i podjęcie uchwały.

Zdaniem prezydenta takie zachowanie radnych, nie wpływa dobrze na funkcjonowanie miasta –  Nie miałem wątpliwości, że trzeba działać natychmiast, zwołałem sesję nadzwyczajną. Kompromisy pozwoliły uchwalić ten budżet, szkoda tylko, że w takich emocjach i przy niepotrzebnej burzy słów – dodaje Roman Ciepiela.

Nie możemy zwlekać z wykupem pomieszczeń – uważa radny PiS Jacek Łabno. – Kwota 100 tysięcy złotych, która była proponowana na początku, nie wystarczy. 200 tysięcy też może nie wystarczyć, ale nie chcemy zaprzepaścić tej szansy – dodaje.

Pieniądze mają być przeznaczone na wykup piwnic w kamienicach przy ulicy Urszulańskiej 18 i 20. W pomieszczeniach, gdzie w czasie II wojny światowej funkcjonowała tajna niemiecka policja, ma powstać Izba Pamięci. Trwa jednak spór, która z piwnic z historycznego punktu widzenia jest cenniejsza.

Posłuchaj Jacka Łabno:

Posłuchaj Romana Ciepieli:

Grzegorz Golec