Nowy Sącz: Wyłudzili ponad 130 tysięcy złotych. Oszuści mają nową metodę

Były metody na wnuczka, córkę i policjanta. Teraz oszuści mają nowy sposób, dzięki któremu wyłudzili ponad 130 tysięcy złotych. Tym razem jest to zmodyfikowana metoda na policjanta.

Do sądeckiej policji zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą oszusta. Ktoś zadzwonił do niej i podał się za mundurowego. Informował, że hakerzy włamali się na jej konto bankowe. Następnie nakłonił do otwarcia innych kont internetowych we wskazanych bankach, przekazania kodów dostępu i wzięcia kredytów, rzekomo fikcyjnych. Mieli o nich wiedzieć nie tylko policjanci, ale też pracownicy banku – co oczywiście było kłamstwem. Kobieta zadłużyła się na 130 tysięcy złotych, a oszust przelał te pieniądze na inne konta.

Policja apeluje o czujność i przypomina, że nigdy nie poprosi o przekazanie czy przelanie pieniędzy, tym bardziej podczas rozmowy telefonicznej. Funkcjonariusz nigdy nie zadzwoni z prośbą o zaangażowanie mieszkańca w prowadzone działania. Za każdym razem, gdy mamy podejrzenia co do uczciwości rozmówców telefonicznych, poinformujmy policję, dzwoniąc pod numer 997.

Warto dodać, że oszuści próbują uwiarygodnić swoje działanie i każą rozmówcy wybrać numer 997, ale bez rozłączania się. Drugi głos potwierdza informacje o prawdziwości rzekomej akcji. Żeby faktycznie zadzwonić pod inny numer, trzeba się najpierw rozłączyć.

Policja ostrzega przed oszustami także za pomocą specjalnego filmu.
Posłuchaj relacji:

Krzysztof Niedzielan