Tarnów: Różowa farba na rowerowych przeszkodach – cykliści chcą naprawy ścieżek [WIDEO]

 

Rowerzyści protestują przeciwko kiepskim ścieżkom dla cyklistów w Tarnowie. Jaskrawo różową farbą oznaczyli w nich największe nierówności. Napisy pojawiły się m.in. w ciągu pieszo-rowerowym przy ul. Mościckiego.

Trudno ich nie zauważyć, amatorzy dwóch kółek omijają utrudnienia szerokim łukiem. Zapadające się kostki, w których często mrówki urządziły sobie mrowiska, wysokie krawężniki i uderzające gałęzie. To główne powody utyskiwań rowerzystów na ścieżkach rowerowych w Tarnowie. – Wysokie krawężniki, dziury, fałdy, podskakuje się – nie da się po tym jeździć. Wszystko jest z kostki brukowej – jest to nieporozumienie. Ścieżka powinna być z żelbetonu albo asfaltu. – Są wyboje i wózek nam podskakuje, mimo że mamy kółka kauczukowe do takich warunków. – Jest niebezpiecznie i niewygodnie. – Kostki zapadają się. Gdyby było podłoże, jak się należy, to by tego nie było – mówią cykliści.

Urzędnicy przyznają, że kostki się nie sprawdziły, dlatego przechodzą na nawierzchnię bitumiczną. Co jest najpilniejsze do poprawy? – Przejazdy przez skrzyżowania, krawężniki niestety są podniesione – trzeba wymienić i zrównać z nawierzchnią jezdni. Podbudowa zapada się – mówi Wojciech Pająk z Zarządu Dróg i Komunikacji.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który był gościem programu Słowo za słowo przyznaje, że ścieżki rowerowe w mieście nie są najlepsze. Ale, poza bieżącym utrzymaniem i drobnymi naprawami, nie ma planów, by powstały nowe.

Myślę że, przeszkody będą usuwane w pierwszej kolejności tam, gdzie pojawiły się te różowe napisy -mówił prezydent miasta.

fota0f

W tym roku rowerzyści mogą liczyć, że poprawią się warunki na ścieżkach od Ostrowa przez Mościckiego, Szujskiego, Romanowicza aż do Lasku Lipie. Ścieżki mają być dostosowywane do standardów EuroVelo. Mają więc docelowo znikać niebezpieczne studzienki czy przeszkody.
Będzie usunięcie słupów na ścieżce  przy Kwiatkowskiego, dostosowanie na tej trasie przejazdów przez skrzyżowania, poszerzenie chodnika przy Hodowlanej, Chyszowskiej. Dokończenie zadania z 2016 przy Piłsudskiego i wykonanie nawierzchni bitumicznej – dodaje Wojciech Pająk.

Urzędnicy twierdzą, że na bieżąco reagują na interwencje rowerzystów. Niektórzy chyba jednak są mocno zniecierpliwieni bo jaskrawo różową farbą oznaczyli wyboje w ciągu trasy rowerowej m.in. przy ul. Mościckiego.

farba_sciezki
Posłuchaj rowerzystów:

Posłuchaj Wojciecha Pająka:

Posłuchaj Romana Ciepieli:

zobacz także: 

Dorota Kunc, Jadwiga Kozioł