Diecezja Tarnowska: Rekordowe ponad pięć milionów na misje

 

Ponad pięć milionów osiemdziesiąt sześć tysięcy złotych – tyle pieniędzy przekazała diecezja tarnowska na misje w 2016 roku. Dzięki takiemu wsparciu misjonarze mogą głosić Ewangelię, a także prowadzić szkoły, szpital, dożywiać dzieci czy budować studnie. Średnio diecezjanin przekazał na misje 5 złotych i 3 grosze. To najwyższa jak dotąd kwota.

Najwięcej na misje przekazała tradycyjnie parafia w Tylmanowej. To ponad 40 zł na osobę. Także w parafii św. Antoniego w Krynicy ten wskaźnik jest wysoki i wynosi ponad 30 zł. – Tym wszystkim, którzy składają ofiary na misje, gratuluję otwarcia i wyobraźni, że wszędzie są potrzeby ewangelizacyjne i charytatywne. Te pieniądze są przekazywane właśnie na takie cele – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Ofiary na misje zbierane są w kościołach m.in. 6 stycznia i w drugą niedzielę Wielkiego Postu, w Światowy Dzień Misyjny, a także podczas nabożeństw misyjnych. Przekazują je również biskupi, kapłani, Róże Różańcowe.

Najwyższą kwotę, bo prawie milion siedemset tysięcy zł zebrali Kolędnicy Misyjni. Jest ona przeznaczona na wiele projektów, w tym dwa wiodące – prowadzenie szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej oraz szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua, w Kamerunie.

Do Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, diecezja tarnowska przekazała prawie 300 tys. zł, w tym na MIVA Polska, czyli środki transportu dla misjonarzy, ponad sto tysięcy zł. Z projektów realizowanych przez te instytucje korzystają również misjonarze z Tarnowa. Tymczasem ofiary zebrane i przesłane w 2016 r. do warszawskiej centrali Papieskich Dzieł Misyjnych wyniosły niemal 910 tys. zł.

Obok modlitwy i materialnego wsparcia, diecezjanie chętnie przekazywali na misje m.in. buty. Do Republiki Środkowoafrykańskiej właśnie dotarł kolejny kontener.

To ok. 40 tys. par obuwia zebranego w ramach akcji Mały Bucik dla czarnego brata. Do Afryki trafiły też środki medyczne dla szpitala w Bagandou. Teraz dary z Polski będą rozdzielne wśród potrzebujących – mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego. Pokrycie kosztów transportu było możliwe również dzięki ofiarom przekazanym na misje w 2016 r.

Posłuchaj ks. Krzysztofa Czermaka:

Posłuchaj ks. Piotra Boracy:

Ewa Biedroń