Region sądecki: Jak wykonać najpiękniejszą tradycyjną palmę?

 

Przystrajane kwiatami z bibuły, bukszpanem czy baziami. To główne elementy, które powinny znaleźć się w tradycyjnej palmie lachowskiej. Właśnie takie od pokoleń tworzy się w naszym regionie. Jednak lokalni wystawcy prześcigają się w pomysłach, jak wykonać najpiękniejszą kompozycję, która skusi kupujących.

Maria Szewczyk z Niskowej ma kilka sprawdzonych od lat metod. – Używam trawy, bazi, do tego pomocna jest bibułka, a także witki wierzbowe i klepina. Jeśli chodzi o tradycyjną palmę lachowską, bo takie też mam, to ona jest już pleciona z wikliny, bazi, całość przystrajam bukszpanem i kwiatkami z bibułki – mówi.

Są też takie palmy, które od początku do końca można zrobić z różnych materiałów, bez wykorzystania żywych gałązek. Stanisława Majda, artystka ludowa ze Świniarska tłumaczy, że robi je z myślą o najmłodszych dzieciach. – To są palmy można powiedzieć zmyślone. To znaczy, że nawet bazie są z bibuły. Chodzi o to, że jak małe dziecko niesie palmę do święcenia, to taka ‚sztuczna’ się nie zniszczy tak bardzo jak prawdziwa, bo wiadomo, z takiej prawdziwej mogłyby opaść bazie, czy trawa – dodaje.

Palma wielkanocna jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Poświęcając ozdobione gałązki upamiętniamy wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ten zwyczaj święcenia palm przyjął się w Polce już w średniowieczu. Święcenie palm przypomnę już w najbliższą niedzielę (9.04).

Posłuchaj Marii Szewczyk:

Posłuchaj Stanisława Majda:

Jolanta Frączek