Diecezja: Biskup tarnowski konsekruje kościół w Czadzie

 

Diecezja tarnowska pomogła wybudować Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Ndżamenie w Czadzie. Uroczystej konsekracji świątyni dokona bp Andrzej Jeż. Po Wielkanocy delegacja z diecezji tarnowskiej uda się do Afryki.

– Będzie to pierwszy kościół w Czadzie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Budynek kościelny to trzecia świątynia na terenie stolicy kraju. Jest tam w sumie kilkanaście parafii katolickich, ale zazwyczaj wierni gromadzą się pod wiatami i tak sprawuje się liturgię – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Inicjatorem budowy kościoła był tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa.

Osiemdziesiąt procent pieniędzy na budowę kościoła pochodziło z diecezji tarnowskiej. Obok świątyni powstała też plebania i dom parafialny, w którym będzie prowadzone duszpasterstwo.

Wsparcie diecezji tarnowskiej na budowę tej świątyni wynosi niemal 1,9 mln zł. Ponadto dwóch fachowców z Tarnowa wykonało do tamtejszego kościoła 80 ławek a także konfesjonały i krzesła do prezbiterium. Przez prawie trzy miesiące pracowali oni w Czadzie.

Konsekracja kościoła odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 23 kwietnia. Weźmie w niej udział także kilkuosobowa delegacja z diecezji tarnowskiej. Biskup i kapłani odwiedzą też misje w Busso, prowadzoną przez tarnowskiego kapłana ks. Piotra Skrabę. Tam Biskup Tarnowski udzieli sakramentu bierzmowania.

Posłuchaj ks. Krzysztofa Czermaka:

Ewa Biedroń