Diecezja Tarnowska: Biskup do kapłanów – Czy nie słabnie w nas zapał w służbie Ewangelii?

 

– Czy nie upadamy na duchu i nie słabnie w nas zapał w służbie Ewangelii? M.in. do odpowiedzi na takie pytania zachęcał kapłanów biskup tarnowski Andrzej Jeż. Msza Krzyżma Świętego licznie zgromadziła duchownych w tarnowskiej Katedrze.

Zdaniem biskupa wiele jest pokus, jakie uderzają w kapłana, ale jedną z najgroźniejszych jest ta, dotycząca odejścia od gorliwości w głoszeniu słowa Bożego. – To pokusa mocno drążąca nasze kapłańskie serca, zwłaszcza w obliczu braku widocznych owoców. Tysiące godzin katechezy – jaki jest efekt? Sami widzimy. To może często wytwarzać w nas brak gorliwości. Trzeba głęboko wierzyć, że to słowo dociera do naszych słuchaczy – mówił ordynariusz diecezji.

Przypominając słowa papieża Benedykta XVI, bp Jeż dodał, że potrzebne jest połączenie gorliwości i pokory, a zatem uznanie własnych ograniczeń.

kaplani2

Jak wskazywał biskup, kryzys wiary słuchacza nierzadko ma swój początek w kryzysie wiary głosiciela. – Rzecz w tym, byśmy głosząc słowo Boże sami stale w tę prawdę wierzyli – dodał. Zdaniem biskupa, czasem odczucie nadmiernego ciężaru pojawia się dlatego, że duchowni biorą obowiązki na własne barki i zachowują się tak, jak gdyby przyszłość świata zależała wyłącznie od ich działań. Ten stan przesadnego napięcia znacznie bardziej wpływa na nasz system nerwowy niż na losy świata – powiedział.

Księża, którzy dziś zgromadzili się w tarnowskiej Katedrze zgodnie podkreślają, że to dla nich czas wyjątkowy. Do Tarnowa zjechali kapłani z całej diecezji. – Ten dzień uświadamia nam, co jest najważniejsze. Szczególnie dotykamy tajemnicy powołania kapłańskiego, którym nas Pan Bóg obdarzył – mówią, a jak dodaj biskup senior Władysław Bobowski, to w kapłanach w szczególny sposób uobecnia się Chrystus jako nauczyciel i prowadzący do zbawienia.

Zdaniem biskupa Andrzeja Jeża oparcie w Bogu, zanurzenie się w Jego mądrości jest lekarstwem wzmacniającym skuteczność kapłańskiego działania. – Dostrzegamy osłabienie stanu psychicznego Polaków. Jednakże zauważamy także niepokojące zjawisko narastania stanów depresyjnych wśród naszych braci kapłanów.Z pewnością mocniejsze oparcie się na Bogu i ludziach jest podstawą pokonywania tych negatywnych stanów w naszym życiu – powiedział bp Jeż. Biskup podziękował kapłanom za ofiarną pracę.

Posłuchaj bpa Andrzeja Jeża:

Posłuchaj kapłanów:

Posłuchaj bpa seniora Władysława Bobowskiego:

Ewa Biedroń, Agnieszka Kozioł