Region sądecki: Gdzie jeszcze do spowiedzi?

 

W Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpoczynamy obchody Triduum Sacrum. Są to najważniejsze wydarzenia w roku liturgicznym dla katolików. Oznacza to, że święta Wielkiej Nocy  już niebawem. Jednak jest jeszcze wiele osób, które ze spowiedzią na te najważniejsze dni czekają do samego końca.

Jak mówi proboszcz sądeckiej bazyliki ksiądz Jerzy Jurkiewicz, nie należy odkładać spowiedzi na ostatni dzwonek. – Nie wyobrażam sobie, by katolik nie uczestniczył w pełni w te największe święta. Dlatego zachęcamy, aby skorzystać z tej spowiedzi teraz i nie zostawiać jej na sam koniec – tłumaczy proboszcz.

Wiele osób ze spowiedzi skorzystało podczas różnego rodzaju rekolekcji parafialnych. Jednak dla spóźnialskich w wielu parafiach księża będą spowiadać także w Wielki Czwartek i Piątek – np. w kościele kolejowym w Nowym Sączu od godziny 6.00 do 16.00, w kościele św. Ducha od 6.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00. Natomiast w bazylice św. Małgorzaty, księży spotkacie w Wielki Piątek także w godzinach nocnych. Wtedy to z piątku na sobotę w całej Polsce odbędzie się noc konfesjonałów. – To ogólnopolska akcja i u nas w bazylice księża będą spowiadać do godziny 24.00. Będzie to powiązane oczywiście z adoracją Chrystusa w grobie – dodaje proboszcz Jurkiewicz.

Pełną listę parafii, które przystąpiły do akcji nocy konfesjonałów znajdziecie tutaj.

Także w Limanowej będziecie mogli spotkać kapłanów, którzy będą czekać do północy. – Do godziny 24.00 kapłani będą spowiadać w Wielki Piątek. Natomiast w Wielki Czwartek spowiedź w bazylice limanowskiej będzie do 22.00. Oprócz tego w ciągu dnia, kapłani także będą pełnić dyżury w konfesjonałach – mówił wikariusz ksiądz Sylwester Brzeźny. W Grybowie, w bazylice św. Katarzyny również spotkacie kapłanów w konfesjonałach, w czwartek i piątek do godziny 24.00. Ponieważ do tej godziny prowadzona będzie adoracja przy ciemnicy i  Grobie Pańskim. Także w Krynicy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w Wielki Piątek adoracja przy grobie potrwa do 24.00, a co za tym idzie, w konfesjonale powinien dyżurować kapłan.W Wielką Sobotę, księży w konfesjonałach spotkacie najpóźniej do godziny 14.00 i będzie ich znacznie mniej, dlatego nie zostawiajcie spowiedzi na ostatnią chwilę.

Posłuchaj ks. Jerzego Jurkiewicza:

Posłuchaj ks. Sylwestra Brzeźnego:

Tomasz Bryndal