Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania

 

W kościołach trwają adoracje Chrystusa złożonego do grobu. Przy symbolicznej mogile Jezusa czuwają strażacy czy ministranci. Wierni ustawiają się w kolejkach, by ucałować krzyż. W Wielką Sobotę tradycyjnie w kościołach święcimy też pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. 

– Dobrze byłoby, gdyby pokarmy, które znalazły się w koszykach były oplecione katechezą, którą  rodzice, dziadkowie przekazują młodszemu pokoleniu. Warto wytłumaczyć dlaczego są np. jajka, chrzan, chleb – podkreśla bp Leszek Leszkiewicz.

Wieczorem w kościołach rozpoczną się obchody Wigilii Paschalnej. Składa się ona z czterech elementów: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej.

–  To jest matka wszystkich celebracji liturgicznych. Poprzez słowo, znaki wprowadza nas w tajemnice paschalne – przejścia ze śmierci do życia. W centrum jest Jezus Chrystus i chrzest święty – przypomina biskup.

W niektórych parafiach diecezji tarnowskiej procesje rezurekcyjne odbędą się na zakończenie Wigilii Paschalnej, a w pozostałych wczesnym rankiem. – Ważne jest, że ta procesja wyraża radość Kościoła z tego, że Jezus zmartwychwstał. To jest prawda, która razem z głosem dzwonów powinna się roznieść po naszej diecezji i dotrzeć do wszystkich z orędziem, że Jezus żyje– dodaje bp Leszkiewicz.

W Wielką Sobotę Radio RDN będzie transmitować z tarnowskiej katedry o godzinie 8.00 Liturgię Godzin, a o 20.00 Wigilię Paschalną.

Posłuchaj biskupa Leszka Leszkiewicza o Wigilii Paschalnej: