Tarnów: Kandydat szerokiej koalicji wyborczej czy kandydat niezależny?

 

Choć głośno się o tym jeszcze nie mówi, trwają przygotowania do wyborów samorządowych w Tarnowie. Przedstawiciele partii opozycyjnych rozważają zawiązanie szerokiej koalicji i wyłonienie wspólnego kandydata. Spotkanie w tej sprawie odbyło się z inicjatywy prezydenta Romana Ciepieli – dowiedziało się nieoficjalnie radio RDN Małopolska.

Wciąż jednak sporo jest niewiadomych jak będzie wyglądała sama ordynacja. – Mówi się o podniesieniu progu wyborczego do 7% – informuje w rozmowie z RDN Małopolska, wicemarszałek Stanisław Sorys.

– Jeżeli będą koalicje wyborcze kilku partii partii, będzie to mnożone przez współczynnik. Będą musiały przekroczyć co najmniej 21% – dodaje.

Mówi się także o sumowaniu kadencji, a to by oznaczało, że prezydent Roman Ciepiela, który 20 lat temu sprawował ten urząd, nie może już kandydować. Zarówno Roman Ciepiela jak i Stanisław Sorys nie wykluczają startu w wyborach samorządowych. Obecny prezydent rozważa podobno ubieganie się o fotel szefa samorządu także jako kandydat niezależny.

Posłuchaj Stanisława Sorysa:

 

Dorota Kunc