Bochnia: Na Planty Salinarne wróci fontanna

 

Po rewitalizacji Planty Salinarne mają odzyskać fontannę, która funkcjonowała w narożniku północno-wschodnim (dzisiejszy plac zabaw). Pojawią się też jabłonie, zgodnie z XIX-wiecznym projektem Karla Bauera.

Fontanna powstanie na miejscu dawnego stawu salinarnego,a obecnego placu zabaw. Już rok temu, prezentując plany rewitalizacji Plant, mówiono, że mogłaby to być fontanna multimedialna, pozwalająca na spektakle wody, dźwięku i światła.

Dawna lodownia ma pomieścić usługi gastronomiczne zamiast forsowanej w minionym roku przez magistrat funkcji miejskiego szaletu. Z kolei dawna kuźnia ma stać się swego rodzaju „kuźnią talentów”, mieszcząc usługi artystyczne. O

prócz elementów małej architektury, na Plantach zaplanowano nowe alejki, które nie będą wymagały wycinania drzew, figurę św. Jana Nepomucena, rzeźbę konia górniczego, kameralny placyk z ławkami i oświetleniem w rejonie Zaułku św. Mikołaja, poidełko, a także stojaki na rowery.

Nawiązując do planu Karla Bauera z 1868 r., na Planty mają powrócić jabłonie. Wszystkie zamierzenia mają kosztować w sumie 6 mln zł, o które miasto zamierza powalczyć, składając wniosek o dofinansowanie z UE.

Posłuchaj relacji:

Paweł Michalczyk