Bochnia: Komunistyczna tablica zniknęła z Plant Salinarnych

 

W Bochni usunięto tablicę upamiętniającą organizacje komunistyczne: Polską Partię Robotniczą i Gwardię Ludową. Stała w formie obelisku na Plantach Salinarnych i od lat budziła kontrowersje.

Podczas obchodów Święta Niepodległości w 2014 r. działacze Nowej Prawicy zorganizowali tam niemy protest. Dwa lata później rada miasta w Bochni dała zielone światło, aby IPN usunął tablicę. Tak też się w końcu stało.

Stanisław Kobiela, szef stowarzyszenia Bochniaków, przypomina, że w 1989 r. udało się doprowadzić do zmiany komunistycznych nazw ulic. – Dobrze, że ta tablica znalazła się pod opieką IPN-u, bo to jest też jakieś pokazanie, że tego się nie niszczy całkowicie, bo ta epoka komunizmu ma też swoją symbolikę i my dziś to potrafimy odpowiednio ocenić. Tak jak mity budowane w latach 60-tych, które deprecjonowały działania Armii Krajowej – dodał.

Zgodnie z propozycją działaczy Nowej Prawicy, w miejsce obelisku powinien pojawić się pomnik księcia Bolesława Wstydliwego, fundatora praw miejskich Bochni. Na razie nie wiadomo, czy tak się stanie.

Posłuchaj Stanisława Kobieli:

Paweł Michalczyk