Czad: Bp Andrzej Jeż konsekrował kościół w Ndżamenie [ZDJĘCIA]

Ponad cztery tysiące osób uczestniczyło w konsekracji kościoła dedykowanego Miłosierdziu Bożemu w stolicy Czadu.  Konsekratorem, w obecności pasterza miejscowego Kościoła abpa Edmonda Djitangara był biskup tarnowski Andrzej Jeż. Diecezja tarnowska pomogła w budowie tej świątyni.

Inicjatorem powstania kościoła w parafii pw. Świętej Rodziny w Ndżamenie w dzielnicy Dembé,  był tamtejszy proboszcz, tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa, który w Czadzie pracuje od 13 lat. Razem z nim w parafii głosi Ewangelię także ks. Paweł Tabiś – kapłan diecezji tarnowskiej.  W każdą niedzielę duchowni celebrują dwie Msze św., w których uczestniczy do 2800 osób.

W konsekracji  wzięło udział bardzo dużo ludzi z całej stolicy Czadu i nie tylko. –Takiego wydarzenia konsekracji nowej świątyni nikt z obecnego pokolenia nie pamięta- relacjonuje z Czadu na swoim Facebooku ks. Antoni Piś, proboszcz parafii Męcina, z której pochodzi misjonarz ks. Stanisław Worwa.

Biskup Tarnowski przekazał parafii relikwie św. Faustyny Kowalskiej – apostołki Miłosierdzia Bożego.

To pierwszy kościół w Czadzie dedykowany  Miłosierdziu Bożemu. Jest to też jednocześnie, na 29 jednostek duszpasterskich w całej archidiecezji (24 parafie i 5 rektoratów), dopiero trzeci kościół w Ndżamenie, zamieszkiwanej przez około 80% muzułmanów.

Budowa trwała dokładnie 2 lata i 8 miesięcy. Osiemdziesiąt procent pieniędzy na budowę kościoła pochodziło z diecezji tarnowskiej. Obok świątyni powstała też plebania i dom parafialny, w którym będzie prowadzone duszpasterstwo. Ponadto dwóch fachowców z diecezji tarnowskiej wykonało do tamtejszego kościoła 80 ławek a także konfesjonały i krzesła do prezbiterium. Przez prawie trzy miesiące pracowali oni w Czadzie. Jeden z nich to ojciec misjonarza ks. Pawła Tabisia.

W konsekracji uczestniczyła także kilkuosobowa delegacja z diecezji tarnowskiej.

Ewa Biedroń

Foto Facebook ks. Stanisław Worwa