Czad: Biskup Tarnowski spotkał się z klerykami seminarium koło Ndżameny [ZDJĘCIA]

 

O powołania, diecezję, polskie rodziny pytali klerycy z seminarium w miejscowości Bakara pod Ndżameną biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Pobyt w tamtejszym seminarium był kolejnym elementem wizyty tarnowskiej delegacji.

Uczelnia prowadzona jest dla ośmiu diecezji w Czadzie. Kształci się tam 49 alumnów. Obok rozmowy była także wspólna modlitwa w kaplicy seminaryjnej. Znajduje się tam cenna pamiątka ofiarowana przez Jana Pawła II – to obraz Czarnej Madonny z Częstochowy.

Podczas wizyty, bp Andrzej Jeż modlił się też przy grobie abpa Mathiasa Ngarteri, który dwukrotnie był w diecezji tarnowskiej w 2008 roku oraz w 2011 z okazji jubileuszu 225 lat diecezji tarnowskiej. Gościł on również w Męcinie rodzinnej parafii misjonarza ks. Stanisława Worwy. Jego wizytę upamiętnia w Męcinie krzyż Jubileuszowy poświęcony przez Arcybiskupa.

Kolejnym etapem podróży misyjnej tarnowskiej delegacji jest Bousso, gdzie pracuje misjonarz ks. Piotr Skraba.

Misja założona została przez jezuitów zaraz po drugiej wojnie światowej. W latach 50. powstała parafia z kościołem. Na terenie misji znajduje się 115 wspólnot, gdzie jest ok. 10 tys. wiernych.

Ewa Biedroń

foto Facebook ks. Antoni Piś.