Kościół: W Czadzie pamiętają o ŚDM i diecezji tarnowskiej

ŚDM są ciągle żywe w pamięci młodych z Czadu. Tamtejsi mieszkańcy miło wspominają także pobyt w diecezji tarnowskiej w ramach Tygodnia Misyjnego – powiedział przebywający w Czadzie ks. Antoni Piś proboszcz parafii Męcina.

Spotykamy tutaj uczestników ŚDM, którzy przed rokiem byli przez tydzień w Męcinie. Podchodzą do nas, bo im łatwiej jest nas rozpoznać. Pokazują na swoich komórkach zdjęcia z tamtych dni, zdjęcia naszego kościoła i pokazują swój kościół, który w wielu szczegółach przypomina Męcinę. Dzwonnica – mówili ks. Stanisławowi Worwie – musi być taka jak jest w Męcinie. Kiedyś zabrali sobie fotografie z pobytu u nas na ŚDM. My teraz przywieźliśmy im film na DVD. Zapewne będzie to miłym wspomnieniem – dodaje ks. Piś.

Przypomnijmy w niedzielę biskup tarnowski Andrzej Jeż konsekrował w Ndżamenie – stolicy Czadu – kościół poświęcony Bożemu Miłosierdziu. Dzięki wsparciu diecezji tarnowskiej wybudował go misjonarz ks. Stanisław Worwa – pochodzący z Męciny.

Kolejnym etapem podróży misyjnej tarnowskiej delegacji jest Bousso, gdzie pracuje misjonarz ks. Piotr Skraba.

Misja założona została przez jezuitów zaraz po drugiej wojnie światowej. W latach 50. powstała parafia z kościołem. Na terenie misji znajduje się 115 wspólnot, gdzie jest ok. 10 tys. wiernych.

Ewa Biedroń