Diecezja Tarnowska: V Synod najprawdopodobniej rozpocznie się jesienią

 

V Synod Diecezji Tarnowskiej rozpocznie się najprawdopodobniej jesienią – zapowiedział przewodniczący Komisji Przygotowawczej, biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej Leszek Leszkiewicz. Będzie to zależało od postępu prac poszczególnych zespołów komisji oraz biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Termin końcowy Synodu trudno określić. – Rozmowy o poważnych sprawach nie mogą się odbywać w pośpiechu – mówi biskup Leszkiewicz.

– Rozporządzenie czy jakiś dokument można wyprodukować nawet w ciągu kilku dni. W synodzie nie o to chodzi, w synodzie chodzi o to żebyśmy byli pewni tej drogi, którą wybieramy i metody, które będziemy przyjmowali,  żeby przynosiły owoce w dłuższej perspektywie duszpasterskiej działalności Kościoła – powiedział bp Leszkiewicz.

Jeżeli V Synod Diecezji Tarnowskiej rozpocznie się jesienią, zainauguruje go uroczysta sesja. A tymczasem w najbliższy piątek kolejne posiedzenie Komisji Przygotowawczej. Po raz pierwszy poszczególne zespoły będą prezentowały efekty swoich prac. Zaprezentowane zostaną ponadto 4 propozycje hymnu synodalnego oraz dorobek poprzednich synodów. Podczas V Synodu Diecezji Tarnowskiej duchowni rozmawiać będą na pewno o potrzebie większego dialogu z wiernymi oraz pogłębieniu współpracy z młodzieżą.

Posłuchaj biskupa Leszka Leszkiewicza:

 

Dorota Kunc