Lusławice: Pełen wzruszeń benefis katedralnego chóru Puellae Orantes

Komplet publiczności oklaskiwał dziewczęcy chór katedralny Puellae Orantes, który świętował jubileusz 30-lecia działalności. W sali Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach można było usłyszeć utwory ze wszystkich płyt tarnowskiego chóru, jak również premierową kompozycję napisaną specjalnie dla Puellae Orantes.

Koncert był podzielony na dwie części. Pierwszą wypełniły głównie utwory sakralne, w drugiej przyszedł czas również na muzykę inspirowaną m.in. folklorem, którą chór wykonuje zwykle na konkursach. Słuchaczom zaprezentowano także prawykonanie kompozycji „Gloria”, którą Łukasz Farcinkiewicz napisał specjalnie dla Puellae Orantes.

Utwór napisałem specjalnie na ten benefis. To kompozycja liturgiczna, która wchodzi w skład cyklu mszalnego. Myślę, że bardzo dobrze wpisuje się ona w charakter chóru – mówi Łukasz Farcinkiewicz.

Po zakończeniu koncertu, swojego wzruszenia nie krył dyrygent i założyciel Puellae Orantes ksiądz Władysław Pachota, który odebrał wiele podziękowań i gratulacji. Jaka jest recepta na sukces tarnowskiego chóru?

Praca, praca i jeszcze raz praca. Oraz pokora wobec muzyki, wobec piękna, które Pan Bóg w niej zawarł i które zawierają w niej kompozytorzy. Oczywiście potrzebne jest też trochę szczęścia – mówi ksiądz Władysław Pachota.

Dziewczętom z Puellae Orantes towarzyszyła Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, pod batutą Michała Klauzy. Podczas benefisu chór otrzymał również złotą płytę za album „Szlakiem Straussa”.

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes należy do elity chórów europejskich. Powstał w 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ksiądz Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe. Zespół jest laureatem 23. konkursów chóralnych. Na swoim koncie ma dziewięć albumów.

Posłuchaj Łukasza Farcinkiewicza:

Posłuchaj księdza Władysława Pachoty: