Limanowa: Aż cztery ulice prawdopodobnie zmienią nazwy

Kierowcy z Limanowej mogą szykować się na małe zmiany. Nie chodzi jednak o remonty dróg, a wymianę nazw niektórych ulic. IPN stwierdził, że aż cztery mogą promować komunizm. Dlaczego urząd w ogóle zajął się tematem i czy rzeczywiście w mieście pojawią się „nowe” ulice? 

Ustawa dekomunizacyjna zmusza samorządy do usuwania symboli poprzedniego ustroju. Chodzi m.in. o pomniki, nazwy, tablice czy inne elementy które mogłyby przypominać i propagować komunizm. Dlatego miasto o ocenę poprosiło IPN. Pod lupę trafiły głównie nazwy ulic. Było ich blisko 200. – Ja z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem, nie czuje się na tyle kompetentny, żeby takiej oceny dokonywać. IPN posiada wiele dokumentów archiwalnych, dlatego poprosiliśmy o informacje na temat ulic – tłumaczy burmistrz Władysław Bieda.

Według IPN do zmiany kwalifikuje się nazwa ul. 19 stycznia, generała Zygmunta Berlinga, Franciszka Zięby i Jana Ciepielika. Ustawa dekomunizacyjną ma sprawić, że z polskich miast znikną też pomniki, czy nazwy skwerów albo parków, które nawiązują do komunizmu.

Posłuchaj relacji:

Maria Mółka