Tarnów: Grupa Azoty na 33. miejscu Listy 500 w rankingu firm Rzeczpospolitej

 

Spółka znalazła się najwyżej w tym zestawieniu, spośród firm z regionu tarnowskiego. Listę opublikował znany dziennik. Są na niej firmy, które mają największe przychody ze sprzedaży.

Grupa Azoty jest wysoko, zajmuje 33 lokatę, ale w poprzednim rankingu było to miejsce 21 – mówi Jan Kiełbasa, dyrektor Domu Maklerskiego BDM S.A. w Tarnowie. –  Ze względu na wielkość przychodów ta pozycja jest znacząca. 10 lat temu Grupa Azoty takiej pozycji nie miała. Dopiero po konsolidacji taki wynik jest możliwy – dodaje.

Lista pokazuje jak rozwija się polska gospodarka – podkreśla Jan Kiełbasa, dyrektor Domu Maklerskiego BDM S.A. w Tarnowie. – Te 500 firm rozwija się szybciej niż cały kraj, brany jako całość. Przychody ze sprzedaży 500 firm są większe niż produkt krajowy brutto w 2016 roku. W tej pierwszej 50 jest więcej firm, które zajmują się handlem, niż banków. 10, 15 lat temu banki były tymi największymi graczami jeśli chodzi o przychody ze sprzedaży – mówi ekonomista.

Bocheński Stalprodukt jest na miejscu 113, a poprzednio był na 108, natomiast Firma Oponiarska Dębica zajmuje 195 pozycję, a wcześniej miała 180.

Grupa Fakro z Nowego Sącza ma miejsce nr 233, a miała 229. Sądecki Newag zajmuje lokatę 324, a miał miejsce nr 277.

Posłuchaj Jana Kiełbasy:

Ewa Biedroń