Nowy Sącz: Sądeczanie skorzystali z 20 tys. darmowych badań. Będzie więcej?

 

Darmowe badania i sprzęt pozwalający na szybkie wykrywanie raka. Takie rzeczy zyskał sądecki szpital w ciągu niespełna trzech lat dzięki pieniądzom z programu norweskiego. Onkologia podsumowuje ten czas. Co dokładnie udało się zrobić i na co jeszcze mogą liczyć sądeczanie?

Ponad 12 mln złotych, jakie trafiły do sądeckiego szpitala w dużym stopniu zmieniły komfort pracy lekarzy onkologii. Ponad połowa tych pieniędzy trafiła na zakup sprzętu, dzięki któremu pacjenci mogą być diagnozowani w Nowym Sączu. – Na oddział onkologii trafił m.in. cyfrowy rentgen czy mammograf – wymienia dyrektor szpitala Artur Puszko – Mówimy też o całej endoskopii czyli kolonoskopach, gastroskopach. Mamy też urządzenie rentgenowskie, które umożliwia wykonywanie specjalistycznych badań dwunastnicy i dróg żółciowych. Oprócz tego, bardzo wysokiej klasy USG i drobne rzeczy na wyposażenie chirurgii czy ginekologię onkologiczną – dodaje.

Około 5 mln złotych trafiło na darmowe badania, które, tak jak w ostatnim czasie, odbywały się w trakcie tzw. dni otwartych oddziału. W sumie udało się wykonać około 20 tysięcy badań. Największym zainteresowaniem cieszyły się te pod kontem czerniaka. Ale nie tylko. – 500 badań gastroskopowych, 600 badań kolonoskopowych – wymienia chirurg Wojciech Milanowski

Dodatkowo także wiele badań mammograficznych. Większość badań jest refundowanych tylko podczas pobytu w szpitalu. Ważne więc, żeby korzystać z nich, jeśli tylko się pojawiają. – Dąży się do tego, żeby jak najwcześniej wykryć raka, bo jest wtedy największa szansa jego pełnego wyleczenia. Niektórzy ludzie sceptycznie odnoszą się do badań profilaktycznych, uważają, że lepiej nie wiedzieć, ale nie można tak podchodzić do tego. Im wcześniej i im mniejsza zmiana, tym większe szanse na wyleczenie – przekonuje koordynator projektu, Elżbieta Jasińska.

Mimo że projekt się skończył, szpital planuje jeszcze kilka serii darmowych badań, za które zapłacą Norwegowie. Będą to m. in. badania związane z badaniem skóry pod kątem czerniaka i konsultacje chirurga, a także ginekologa, onkologa. Informacje na ten temat będą umieszczane na bieżąco na stronie szpitala.

Posłuchaj relacji:

Maria Mółka