Zalasowa: Nie rób łaski – noś odblaski

 

Nie rób łaski – noś odblaski! To hasło Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który odbył się w Zalasowej. Uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu tarnowskiego przygotowali bannery z różnymi hasłami propagującymi bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo poznawali zasady pierwszej pomocy i dobre strony jazdy rowerem.

Marek Bachara z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Tarnowie twierdzi, że coraz więcej wiemy o zasadach poruszania się po drodze. – Poprzez media społecznościowe, które publikują materiały i przepisy, które my funkcjonariusze na bieżąco wyjaśniamy, nasze społeczeństwo jest coraz bardziej wyedukowane. Jesteśmy dumni, że poziom wiedzy wzrasta – dodaje.

Podczas turnieju uczestnicy wzięli udział w symulacji dachowania i zderzeń, a także zobaczyli pokaz strażacki.

Udział w turnieju to wyzwanie. Bardzo długo trenowaliśmy na podwórku, w szkole. Myślimy, że dość dobrze nam poszło – mówią uczestnicy.

O to, jak pracuje symulator wypadków zapytaliśmy Roberta Barysa z Fundacji Prodriver. – Symulator dachowania zachowuje się jak samochód, który roluje w trakcie wypadku. Oczywiście przy mniejszej prędkości pokazujemy, jak ważne jest zapinanie pasów. A symulator zderzeń pokazuje, jak wygląda zderzenie czołowe przy prędkości 15 km/h. Zapewniam, że jest to bardzo mocno odczuwalne – dodaje.

Każdego roku tarnowska drogówka organizuje kilka turniejów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Posłuchaj Marka Bachary:

Posłuchaj uczestników:

Posłuchaj Roberta Barysa: