Diecezja Tarnowska: Rodziny włączają się w Synod

 

Ponad 30 osób tworzy Zespół ds. Rodziny Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Pierwsze spotkanie w parafii katedralnej w Tarnowie  było okazją, by się poznać i wyznaczyć kierunki  dalszej współpracy.

Paulina Snopkowska ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich wiąże z Synodem duże nadzieje. – Jest wielka nadzieja, że zostaną wypracowane takie działania, które będą wzmacniające dla każdej rodziny. Pracy jest dużo, mamy pustynię samotności wśród dzieci. Z drugiej strony rodziny, które są wspaniałe i powinny mówić, że się da – dodaje.

W Zespole zasiadają także Marta i Jarosław Bodziony z duszpasterstwa związków niesakramentalnych. – Takich osób jak my jest bardzo dużo. Większość to ludzie ochrzczeni. Dobrze byłoby znaleźć sposób na to, żeby te osoby przyciągnąć do Kościoła. Chcemy być w Kościele i jest miejsce dla nas – podkreślają.

Iwona i Andrzej Bernachowie są parą diecezjalną Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie i mają sporo oczekiwań.
Oczekujemy, że rodziny będą miały wpływ na kształtowanie Kościoła naszej diecezji – wychowanie młodzieży, realizację powołania rodzinnego, formowanie się dla Kościoła. Trzeba zrobić coś więcej w naszej diecezji, żeby wszyscy z naszych rodzin mogli bardziej odnaleźć się w Kościele – dodają.

ro2

Jest nad czym pracować – podkreśla Wojciech Wołosowski ze wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar.
Rozwód  cywilny nie zwalnia z sakramentu. Jest dużo osób, które są po rozwodzie, ale są dalej w wierności małżeńskiej, dotrzymują przysięgi i takim osobom też jest potrzebna zwiększona pomoc duszpasterska – mówi.

Pani Małgorzata sama wychowuje dwóch synów, a w Zespole jest przedstawicielem rodzin niepełnych. – Potrzebne byłyby dla nas dni skupienia czy nawet wspólne wyjazdy na oazy – podkreśla.

Zachęcamy przedstawicieli  różnych wspólnot działających na rzecz rodziny, by pomogli nam realizować zadania Komisji Przygotowawczej – podkreśla ks. Piotr Cebula, kierujący pracami Zespołu. – Trzy podstawowe zadana Komisji to informować o synodzie, zachęcać do modlitwy i też do tego, aby formułować tematy do dyskusji już w komisjach synodalnych. Chcemy z tą informacją dotrzeć do wszystkich wspólnot na rzecz rodziny w naszej diecezji – dodaje. Zespół ds. Rodziny tworzą przedstawicie m.in. Domowego Kościoła, Spotkań Małżeńskich, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, wspólnot Mamre, Sychar, Galilea. Jest także diecezjalna para doradców życia rodzinnego oraz reprezentanci związków niesakramentalnych i rodzin niepełnych.

Więcej zdjęć

Posłuchaj Pauliny Snopkowskiej:

Posłuchaj Marty i Jarosława Bodziony:

Posłuchaj Iwony i Andrzeja Bernachów:

Posłuchaj Wojciecha Wołosowskiego:

Posłuchaj pani Małgorzaty:

Posłuchaj ks. Piotra Cebuli:

 

Ewa Biedroń