Diecezja: Bp Andrzej Jeż zakończył wizytę w Czadzie

Msza św. w parafii katedralnej Ndżameny zakończyła wizytę biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w Czadzie.

Do przewodniczenia Eucharystii, biskup został zaproszony przez miejscowego arcybiskupa podczas spotkania w siedzibie Episkopatu Czadu. Msza św. jednak sprawowana była nie w samej katedrze. Z powodu remontu trwającego od prawie czterech lat wierni gromadzą się w specjalnym dużym namiocie, który został postawiony i sfinansowany przez prezydenta Czadu.

Bp Andrzej Jeż mówił wiernym o zaangażowaniu misyjnym w Afryce Kościoła tarnowskiego, zwłaszcza w Czadzie. W tym kraju księża tarnowscy głoszą nieprzerwanie Ewangelię od 20 lat. Kaznodzieja wspomniał, że to zaangażowanie na afrykańskiej ziemi ma swoją pieczęć w postaci męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby, która jest wyzwaniem nie tylko dla Kościoła tarnowskiego, ale również tego na czadyjskiej ziemi.

cz1

Podczas wizyty w Czadzie, Biskup Tarnowski konsekrował kościół w Ndżamenie dedykowany Bożemu Miłosierdziu, w miejscowości Bakara odwiedził  międzydiecezjalne seminarium duchowne dla całego Czadu. Biskup był też w szpitalu w Ndżamenie, a także odwiedził misje parafii Bousso, gdzie bierzmował 60 osób. Ponadto w siedzibie episkopatu Czadu, spotkał się z miejscowymi biskupami. Bp Lai, Miguel Sebastian Martinez poprosił Biskupa Tarnowskiego o kolejnych księży z diecezji tarnowskiej.

W Czadzie, Ewangelię głosi trzech tarnowskich kapłanów: Stanisław Worwa, Paweł Tabiś i Piotr Skraba.

Foto ks. Antoni Piś.