Bochnia: Uwaga na fałszywych policjantów

 

Oszuści działający metodą „na policjanta” próbują naciągnąć mieszkańców Bochni. Policjanci odbierają kolejne telefony od niedoszłych ofiar. Na razie wszyscy wykazali się czujnością, ale stróże prawa apelują o szczególną ostrożność.

Schemat działania oszustów jest bardzo podobny. Dzwoni młody mężczyzna, podający się za policjanta. Informuje rozmówcę, że prowadzi sprawę ataków hakerskich na konta bankowe, następnie wypytuje o szczegóły dotyczące konta swojego rozmówcy (dane logowania, numer i stan konta, numer karty, PIN itd.).

Następnie oszust argumentuje, że ponieważ banki nie radzą sobie z atakiem hakerskim, pieniądze na koncie mogą być zagrożone, dlatego radzi je szybko wypłacić w bankomacie lub siedzibie banku. W tym miejscu większość osób orientuje się, że ma do czynienia z oszustwem.

Jak dotąd nie doszło do przekazania pieniędzy osobie podszywającej się pod policjanta, ale uczulamy, aby na wypadek podobnych telefonów zachować ostrożność. Policjanci proszą, aby podobne przypadki zgłaszać na komendę: tel. 997 lub 14 615 22 22.

Posłuchaj relacji:

 

Paweł Michalczyk