Podegrodzie: Czy gmina nakłania dyrektorów szkół do udziału w antyrządowym marszu?

 

Gmina Podegrodzie rozpowszechnia informacje wśród sołtysów i dyrektorów szkół na temat antyrządowego marszu. W mailu od pracowników urzędu jest też mowa o darmowym transporcie na manifestację i prośba o przekazywanie tych treści nauczycielom. Według Józefa Leśniaka, posła PiS, jest to agitacja polityczna, a podobne sytuacje mają miejsce w całej Polsce.

Rozmawiałem z posłami z innych części kraju, na przykład z podwarszawskich Starych Babic czy innych miejsc. Tam również są podejmowane próby zachęcania ludzi przez samorządy do wzięcia udziału w manifestacji 6 maja – dodaje.

Kuratorium Oświaty w Krakowie wystosowało w tej sprawie specjalny komunikat do dyrektorów szkół. W nim można przeczytać, że agitacja polityczna na terenie takich placówek jest niezgodna z prawem, a dokładnie z ustawą o systemie oświaty z 1991 roku. Małgorzata Gromala, wójt Podegrodzia, tłumaczy tę sprawę w ten sposób – Nie organizujemy samego marszu, a jesteśmy tylko stroną logistyczną. Przekazujemy informacje o Marszu Wolności. Nie wiem, za czyje pieniądze organizowany jest transport, ale nie są to środki gminne – dodaje.

Organizatorem tych działań są: Związek Gmin Wiejskich w Polsce oraz Platforma Obywatelska. Do tematu wrócimy w Wiadomościach RDN.

Posłuchaj Józefa Leśniaka:
dokumentdokument2
Jakub Węgrzyn