Tarnów: Co z budynkiem byłego internatu w Parku Sanguszków?

 

Pensjonat dla niepełnosprawnych i Subregionalne Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych – to plany na budynek po byłym internacie przy ulicy Sanguszków. Chociaż oferty firm w przetargu były za wysokie, to miasto planuje drugi przetarg i będzie starać się o dofinansowanie unijne.

O tym, że remont budynku jest niezbędny, mówią sami tarnowianie. – Dużo ludzi przychodzi tutaj pospacerować, może trochę odstraszać swoim stanem – komentują spacerowicze. Nieciekawy stan budynku zauważają nawet uczniowie pobliskiej podstawówki, którzy często spacerują po parku. – Jest bardzo niezadbany. Byłby ładniejszy, gdyby nie było graffiti i tych zniszczeń – mówią dzieci.

Jak już informowaliśmy, pierwszego przetargu nie udało się rozstrzygnąć. Siedem firm złożyło oferty na kwoty od prawie 11 do blisko 15 milionów złotych. Najniższa była i tak o 4 miliony za wysoka w stosunku do pieniędzy, jakie magistrat chciał przeznaczyć na remont internatu pod Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej. Czy w takim razie budowa centrum stoi pod znakiem zapytania? Dorota Krakowska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, zapewnia że inwestycja ruszy jeszcze w tym roku. – Już przygotowywany jest kolejny przetarg i w przyszłym tygodniu będzie ogłoszony – mówi.

centrum-rehabilitacji-internat-tarnow-2

Miasto będzie starać się też o dofinansowanie unijne na remont tego budynku w ramach rewitalizacji, co pozwoliłoby na pokrycie ponad połowy kosztów. W Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej znajdzie się pensjonat w ramach Zakładu Aktywności Zawodowej. – Tak naprawdę, jeśli chodzi o województwo małopolskie, ten region nie ma pensjonatu, który byłby dostosowany do osób niepełnosprawnych. Poza pensjonatem, będzie restauracja, działy ogrodniczo-porządkowy czy rękodzieła. W ramach rehabilitacji planujemy między innymi grotę solną i borowinę – tłumaczy Dorota Krakowska. Korzystanie między innymi z usług pensjonatu będzie na początku bezpłatne, później przychody trafią do budżetu miasta.

W byłym internacie będzie też Subregionalne Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych. To w sumie trzy projekty, czyli sama przebudowa budynku, część związana z Zakładem Aktywności i całe Subregionalne Centrum. – Już pozyskaliśmy 7 milionów złotych środków unijnych na Subregionalne Centrum. Tam będzie opieka całodobowa, ale też wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, będą szkolenia praktyczne opiekunów. Potrzeba jest bardzo duża, ze względu na niedoszacowanie z NFZ – dodaje zastępca prezydenta.

Miasto ma czas do końca maja na złożenie projektu w ramach rewitalizacji na siedzibę Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej. A już w przyszłym tygodniu zostanie otwarty Zakład Aktywności Zawodowej przy ulicy 3 Maja w Tarnowie. Pensjonat w Parku Sanguszków ma być jego częścią.

Posłuchaj relacji:

Czytaj też: Znów drożej niż przewidywano

 

Patrycja Wolnik