Tuchów: 3maj się Zdrów Festival pod hasłem czystego powietrza

 

Czyste powietrze tematem kolejnego festiwalu 3maj się Zdrów w Tuchowie. Impreza to nie tylko koncerty, ale też akcje prozdrowotne. Będą bezpłatne badania wzroku czy stóp, pomiar ciśnienia i poziomu glukozy. Pojawi się też coś dla młodych rodziców, czyli przedstawiciele porodówki i szkoły rodzenia.

Zachęcamy też do skorzystania z darmowych badań spirometrycznych – mówi Marek Kołdras, pełnomocnik do spraw komunikacji Centrum Zdrowia Tuchów. – Jest w stanie zdiagnozować pierwsze objawy POChP, to przewlekła obturacyjna choroba płuc. W związku z tym, że Centrum Zdrowia Tuchów ze stowarzyszeniem i magistratem zawarło porozumienie dla czystego powietrza, realizujemy program bezpłatnych badań spirometrycznych i tak też będzie podczas festiwalu – dodaje.

Będzie można również poznać ekologiczne źródła ogrzewania. – Specjaliści powiedzą, w jaki sposób można wymienić piec – mówi Maciej Sajdak ze Stowarzyszenia Eko Aura Małopolska Powietrze Tuchów. – Przede wszystkim chcemy skupić się na metodach dbania o czyste powietrze. Przez ekodoradcę z urzędu miejskiego jest zaproszonych kilkunastu producentów pieców. Będzie można zaczerpnąć informacji u źródła, więc każdy, kto planuje taką wymianę, będzie mógł porozmawiać na przykład o kosztach ogrzewania – dodaje.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą Kasia Kowalska i MC Silk.

MC Silk, czyli człowiek z Tarnowa, który przez ostatnich kilka lat mieszkał w Warszawie, ale teraz przeprowadza się do Krakowa. Nagrał bardzo interesującą płytę i będzie można też posłuchać utworów z tego krążka. Jest też aspekt zdrowotny, związany z jego działalnością, bo to człowiek, który walczy z poważną chorobą. Kiedyś jeździł na wózku, ale dzięki sile charakteru i rehabilitacji koncertuje i nagrywa – mówi Marek Kołdras, pełnomocnik do spraw komunikacji Centrum Zdrowia Tuchów.

Zaplanowano też marsz wokół Tuchowa dla chętnych. Impreza na tuchowskim rynku rusza w sobotę o 13.00. Koncerty rozpoczną się o 19.00. Radio RDN Małopolska jest partnerem wydarzenia.

Posłuchaj Marka Kołdrasa:

Posłuchaj Macieja Sajdaka:

kociolekologiczny

Patrycja Wolnik