Tarnów: Ponad 400 młodych na Dniu Otwartym Wyższego Seminarium Duchownego [ZDJĘCIA]

 

Ta wizyta może pomóc zdecydować o ich dalszej życiowej drodze. Ponad 400 młodych z całej diecezji wzięło udział w Dniu Otwartym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Mogli zobaczyć budynek seminarium od środka, poznać plan zajęć, a także porozmawiać z klerykami, o tym jak wygląda życie w seminarium.

Niektórzy mieli mnóstwo pytań. – Począwszy od tego, o której wstajemy i o której kładziemy się spać, po pytanie, czy filozofia jest trudna – mówi z uśmiechem kleryk Jakub z pierwszego roku i dodaje, że takie pytania są bardzo ważne, bo pozwalają poznać seminarium też poprzez ludzi, którzy w nim są. – Oprócz nauki, żyjemy jak normalni studenci – jest też czas na zabawę – niektórzy biegają, grają w piłkę, mamy swój klub sportowy, inni grają w zespole. Są też grupy modlitewne, więc można też naładować duchowe akumulatory – dodaje.

Dla wielu, taki opis seminaryjnego życia był niemałym zaskoczeniem. – Nie wiedziałem, że tu dzieje się tak dużo ciekawych rzeczy. Nauki jest sporo, bo jest bardzo potrzebna w przygotowaniu do kapłaństwa, ale też można rozwijać swoje pasje, jak sport, muzyka – mówi Andrzej, którzy przyjechał na Dzień Otwarty.

Młodzi, którzy odwiedzili mury seminarium, w swoich parafiach działają w grupach młodzieżowych, posługują też jako ministranci czy lektorzy. Jedni przyjechali z ciekawości. Inni już zastanawiali się nad życiem kapłana, ale jak mówią, decyzja dopiero przed nimi. – Chcę zobaczyć jak jest w seminarium, jak żyją kapłani, rozeznać wszystko na przyszłość. Może kiedyś tutaj trafię. – Myślałem, by być księdzem, ale jest jeszcze czas. Tu dopiero się dowiadujemy więcej o Bogu, o Kościele. – Myślę, że to w człowieku powoli dojrzewa, w swoim czasie Pan Bóg upomina się o tych, których sam chce. Mam wielu znajomych kleryków. – Ja jeszcze chodzę do gimnazjum, do III klasy, jeszcze planów nie mam sprecyzowanych – dlatego tu jestem, by rozeznać to moje życiowe powołanie – mówią.

Dzień Otwarty w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie rozpoczął się Adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego. Była też prezentacja grup działających w seminarium, wykład ks. dra Adama Kłósia „W pogoni za nieśmiertelnością. Ziemskie substytuty zbawienia?”, kilka słów o projekcie Rusz Duszę, koncert seminaryjnego zespołu Bethesda, a także mecz piłki nożnej.

Posłuchaj młodych:

Posłuchaj kleryka Jakuba:

Katarzyna Cygan