Tarnów: Te dni należą do nich – niepełnosprawni z całego regionu spotkali się w Tarnowie

 

Od udziału we Mszy św. rozpoczęły się Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie. Przyjechali z różnych stron regionu – bo jak mówią – mogą się spotkać, zintegrować, porozmawiać także o problemach, które dotykają ich na co dzień.

Możemy się spotkać z kolegami, pochodzić po Rynku, pozwiedzać – mówią niepełnosprawni.  – Przyjechałam z synem z zespołem Downa, cieszę się, że go mam – mówi mama kilkunastoletniego chłopca. – Poza krawężnikami, chodnikami, które często są nierówne i utrudniają poruszanie się niepełnosprawnym to wszystko jest w porządku – ocenia młoda kobieta opiekująca się chorą mamą. – Wszystko im dokucza, płakać się chce i dlatego musimy ich wspierać – dodaje ktoś inny.

niep_3

Mszę św. ubogaciły muzycznie kompozycje z płyty „Karolowe Pieśni” czyli poezja św. JPII w wykonaniu Wojtka Klicha i jego zespołu. Muzyk powiedział nam, że niepełnosprawni są dla niego inspiracją. – Uczestniczą w moich projektach, śpiewają, grają, dziś to ich święto. – Duch rośnie, bezwzględnie, człowiek sobie nie zdaje z tego sprawy. Ja bywam czasami opiekunem osób niepełnosprawnych, ja wiem, jak ja się czuję po tym spotkaniu, warto, naprawdę warto – dodaje.

klich_niep
Niepełnosprawni spotkali się w Tarnowie także z władzami województwa, powiatu i miasta, był także mini koncert muzyczny na wozie strażackim czy wernisaż wystawy „Każdy ma swój Everest” pensjonariuszy DPS w Wietrzychowicach – w Galerii Aniołowo przy Żydowskiej w Tarnowie (17.00).

Posłuchaj niepełnosprawnych i ich opiekunów:

Posłuchaj Wojtka Klicha:

 

Małgorzata Miczek-Zabawa