Tarnów: Będzie rewitalizacja ogrodzenia kościółka na Burku

 

Ogrodzenie zabytkowego kościółka na tarnowskim Burku, który od lat domaga się rewitalizacji, w końcu będzie odnowione. Blisko 30 tys zł zostanie przeznaczone na remont muru otaczającego świątynię pw. Najświętszej Marii Wniebowziętej. Decyzję podjęto na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Ogrodzenie, na które narzekają mieszkańcy, będzie odrestaurowane. – Ten remont jest bardzo potrzebny, bo widać, że po zimie kamień uległ rozpadowi i wszystko się sypie. – Przydałyby się pieniążki, żeby też w środku wyremontować. Z zewnątrz koniecznie musi być naprawa, żeby ten kościółek upiększyć – mówią tarnowianie.

kosciol_burek

Jest to kościół najstarszy w Tarnowie, ale prócz tego, należy do grupy budynków drewnianych najstarszych w Małopolsce. Ten mur dookoła także jest zabytkowy i w tym roku będzie wzmacniany – mówi Anna Gurbisz, inspektor do spraw zabytków ruchomych z tarnowskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków.

Remont obejmie demontaż ogrodzenia, wykonanie izolacji, oczyszczenie i odtworzenie. Zostanie też wykonane nowe zadaszenie muru. Prace potrwają do końca maja.

Posłuchaj Anny Gurbisz:

 

Marta Tarnowska