Tarnów: Patriotyzm to nie nacjonalizm

 

Patriotyzm to obok miłości do Ojczyzny także szacunek dla innych krajów – przypomniał biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas sesji naukowej w Tarnowie. Cykliczne wydarzenie organizowane przez diecezję i powiat zostało tym razem poświęcone dobrze pojętej miłości do Ojczyzny.

W temat konferencji wpisał się niedawno przyjęty dokument Episkopatu Polski, w którym biskupi przypomnieli chrześcijański kształt patriotyzmu.

Hierarchowie zwracają uwagę, że niebezpieczne są postawy nacjonalistyczne. Wymieniają  m.in. egoizm narodowy, kultywujący poczucie własnej wyższości, zamykający się na inne wspólnoty narodowe. – Patriotyzm bowiem zawsze musi być postawą otwartą – podkreśla biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Chcemy uniknąć skrajności, z jednej strony ideologii multi- kulti, gdzie rozpuszcza się rzeczywistość narodu, a z drugiej strony chcemy uniknąć skrajności – szowinizmu, nacjonalizmu. Troska tylko o własny naród powoduje dominację nad innymi narodami, niszczenie ich godności i wartości – mówi.

Gość sesji dr Magdalena Czarnecka z Lublina ma duże doświadczenie pracy z młodzieżą. Jak powiedziała w rozmowie z RDN Małopolska, nacjonalizm może pociągać młodych, ale nie jest to dobre zjawisko.

Należy zawsze pamiętać o rozdzieleniu między patriotyzmem a nacjonalizmem. Niestety te zainteresowania idą w kierunku niebezpiecznym, niezdrowo pojętego patriotyzmu. Nacjonalizm jest zagrożeniem, co widzimy w naszej rzeczywistości – dodaje.

Podczas sesji naukowej w Urzędzie Wojewódzkim była też mowa o patriotycznej trosce o ojczysty język, pamięci historycznej, kulturze i przyszłości. Patronat nad sesją objęło radio RDN.

Posłuchaj bpa Andrzeja Jeża:

Posłuchaj dr Magdaleny Czarneckiej:

 

Ewa Biedroń