Kraj/Nowy Sącz: Dlaczego Polacy nie czytają?

 

Polacy czytają coraz mniej, kupują coraz mniej książek i mają coraz większy problem z przeczytaniem tekstu dłuższego niż 3 strony. Takie są dane Biblioteki Narodowej. Warto je sobie przypominać i zachęcać do lektur zwłaszcza teraz, kiedy trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Według badań Biblioteki Narodowej 10 lat temu połowa ankietowanych Polaków czytała co najmniej 1 książkę rocznie. Obecnie jest to o kilkanaście procent mniej. W tym czasie o prawie połowę spadła też liczba tych, którzy sięgają rocznie po więcej niż 7 lektur. W Nowym Sączu najczęściej po, na przykład powieści, sięgają sądeczanie w wieku produkcyjnym, czyli mniej więcej 30, 40-latkowie, potem seniorzy, a najrzadziej dzieci i młodzież. Dlaczego?

Nie lubię czytać, bo to zajmuje dużo czasu. Zasypiam przy książkach. Wolę gry komputerowe i piłkę nożną – mówili młodzi sądeczanie. Ale zdarzają się też takie wypowiedzi – Ja czytam książki biograficzne, przygodowe czy science fiction. Czytanie sprawia, że się nie nudzę i pomaga mi się lepiej wysławiać
Seniorów nie trzeba przekonywać do czytania. – Dla mnie to jest wszystko, wolę od telewizji. Tam tylko powtórki i polityka. Czytanie sprawia, że mogę zwiedzać dalekie kraje, nie wstając z miejsca. Kiedy czytam książki czuję się jakbym podróżowała – mówią.

A po jakie pozycje najczęściej sięgają sądeczanie? – Najczęściej pytają o nowości z gatunków takich jak: sensacja i romans. Również interesują się biografiami, reportażami i literaturą faktu – mówi Maciej Szarota, bibliotekarz z Nowego Sącza.

Wszystkim, którzy mają opory przed książkami, pracownik sądeckiej biblioteki publicznej poleci coś, co może przełamać te pierwsze czytelnicze lody. – Polecam Remigiusza Mroza. Jest ostatnio najbardziej poczytny. To dobry wybór dla młodego człowieka, bo te książki dobrze się czyta, a jednocześnie można się z nich dużo dowiedzieć na przykład o historii Polski – zachęca Maciej Szarota.

Dobrym wyborem będzie też dla przyszłych i obecnych amatorów powieści nasza radiowa audycja „Ludzie są fajni”. W każdy czwartek po godzinie 17.00 Jola Frączek przedstawia ciekawych gości, najczęściej pisarzy albo miłośników literatury pięknej. Dziś (11 maja) będzie to Bogusław Kołcz. Dyrektor Zespołu Szkół Akademickich opowie o książce „Na starej pocztówce” o zapomnianych miejscach Nowego Sącza. Fotografie do niej stworzył Piotr Droździk.

Posłuchaj sądeczan:

Posłuchaj seniorów:

Posłuchaj Macieja Szaroty:

Jakub Węgrzyn