Borki: Diecezjalne obchody setnej rocznicy objawień fatimskich – transmisja w RDN

 

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – Różańcowej w Borkach k. Szczucina, będącym wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II, w sobotę, 13 maja, odbędą się diecezjalne obchody setnej rocznicy objawień fatimskich. Borki to miejsce związane z Matką Bożą Fatimską i Świętym Janem Pawłem II.

W uroczystość odpustową (13 maja) o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Będzie ona transmitowana przez Radio RDN.

Na to szczególne wydarzenie parafia zaprasza kapłanów i wszystkich czcicieli Matki Bożej Fatimskiej z całej diecezji. Po Mszy odbędzie się procesja różańcowa.

Ciekawa jest historia powstania kościoła w Borkach.

13 maja 1981 roku odbyła się uroczystość poświęcenia placu pod budowę kościoła parafialnego w Borkach przez biskupa Jerzego Ablewicza. W tym dniu doszło do zamachu na Jana Pawła II, więc radosna uroczystość w Borkach przemieniła się w gorącą modlitwę błagalną o ocalenie życia Ojca świętego – wspomina jeden z mieszkańców Mieczysław Misiaczek.

Rozpoczęło się nabożeństwo i nagle zaczęto bardzo głośno mówić. Okazało się, że doszło do zamachu na Jana Pawła II. Ogłosił to bp Ablewicz. Ludzie zaczęli płakać. Biskup i  ks. Stanisław  Kempa   podjęli decyzję, że ten kościół będzie wotum wdzięczności za ocalenie papieża – dodaje.

Swoją wdzięczność za modlitwy i troskę o jego osobę, Ojciec święty wyraził w 1982 roku, ofiarując dla wznoszonego kościoła parafialnego w Borkach, poświęconą przez siebie figurę Matki Bożej Fatimskiej.

15 maja 1983 r. w uroczystej procesji została wprowadzona do budującego się kościoła, figura Matki Bożej Fatimskiej – osobisty dar Ojca świętego.

Dla upamiętnienia zamachu na placu Św. Piotra, każdego 13. dnia miesiąca, wierni parafii i liczni pielgrzymi gromadzą się w Borkach na modlitwie u stóp Fatimskiej Pani.

Posłuchaj Mieczysława Misiaczka:

 

Ewa Biedroń

Fot.: borki.diecezja.tarnow.pl