Nowy Wiśnicz: Testują dowody osobiste w telefonach komórkowych

 

Nowy Wiśnicz jako jedno z czterech miast w Polsce testuje dowód osobisty przez telefon komórkowy. To nowa inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji. Idea jest taka: skoro smartfon zawsze mamy przy sobie i możemy za jego pomocą np. wypłacić pieniądze z bankomatu, może on również służyć do potwierdzenia naszej tożsamości.

Mieszkańcy Nowego Wiśnicza entuzjastycznie podchodzą do tematu. – Myślę, że to świetny pomysł, ponieważ zawsze trochę mniej rzeczy do trzymania w portfelu, a telefon mamy zawsze przy sobie. Świat idzie do przodu, więc trzeba spróbować nowości. Zobaczymy, czy to wyjdzie, czy nie. Płaci się przez telefon, telefon zawsze ma się przy sobie, więc wszystko będzie w jednym – mówią mieszkańcy.

Pilotaż ma pokazać, jak mDokumenty zadziałają w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji chce zebrać uwagi i opinie, by uwzględnić je w ostatecznej wersji. Niewykluczone, że już niebawem w telefonie komórkowym będziemy mieli dostęp do dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy oraz OC naszego samochodu. W testowaniu nowego rozwiązania biorą udział również Ełk, Koszalin i Łódź.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj mieszkańców:

mdokumenty-plakat

Paweł Michalczyk

Fot.: Ministerstwo Cyfryzacji, mc.gov.pl