Szczucin: Kolejna niewyjaśniona i zagadkowa śmierć

 

Kolejna niewyjaśniona i zagadkowa śmierć pod Szczucinem – śledczy badają sprawę. Chodzi o Wojciecha Sołtysa, który wybierał się w ubiegłym roku do Stanów Zjednoczonych. Miał tam dotrzeć pod koniec października. 13 października jednak już nie żył. Ciało 79-latka znaleziono po miesiącu przy wale nad Wisłą w Maniowie w pobliżu spalonego samochodu.

Dąbrowska prokuratura wyjaśnia okoliczności jego śmierci, bo sekcja zwłok nie wyjaśniła niczego. – Wykluczyła tylko – z powodu braku obrażeń – że został np. pobity – wyjaśnia Witold Swadźba, zastępca prokuratora rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej. – Biegli nie byli w stanie ustalić przyczyny zgonu. Nie wiedzą, w jaki sposób ten mężczyzna się tam znalazł, czy został przez kogoś przeniesiony, czy on tam przyjechał. Nie wiemy, co się na miejscu wydarzyło. Sprawa jest naprawdę zagadkowa. Biegli wskazali, że być może pomocne w ustaleniu przyczyny zgonu będą badania toksykologiczne – dodaje.

Teraz śledczy czekają na wyniki toksykologii i szukają śladów DNA na odzieży, które mogłyby ewentualnie zostawić osoby trzecie. Śledztwo prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci. Choć nie ma na razie żadnych dowodów na to, że mogło być to zabójstwo, samochód jednak został celowo podpalony i nie ma co do tego wątpliwości. – Obok leżała tablica rejestracyjna. Biegły stwierdził, że jedyną z możliwych alternatywnych przyczyn powstania tego pożaru jest umyślne podpalenie. Myśliwi zauważyli łunę ognia i wybuch. Niewątpliwie osoby trzecie mogły brać w tym udział, natomiast my nie wiemy, czy śmierć Wojciecha Sołtysa była efektem działania osób trzecich czy też tylko podpalenie tego samochodu – mówi zastępca prokuratora rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Sprawę komplikuje wykluczenie wątku rabunkowego. 2 tysiące dolarów i 6 tysięcy zł oraz telefon – to rzeczy, które znaleziono przy zmarłym. – Jeśli do śmierci Wojciecha Sołtysa przyczyniły się osoby trzecie, tym niemniej znalezienie takiej kwoty przy zmarłym, przy założeniu, że przyczyniły się do czynu karygodnego osoby trzecie, wykluczałoby jakikolwiek wątek rabunkowy. Dlatego to komplikuje postępowanie i ustalenie faktycznego przebiegu tego zdarzenia. Sprawa jest rzeczywiście zagadkowa – przyznaje Witold Swadźba.

Czy zagadkowa śmierć Wojciecha Sołtysa może mieć związek z głośnym zabójstwem Iwony Cygan? – Nic nie wskazuje na to, aby ten zgon miał coś wspólnego z zabójstwem Iwony Cygan. Na tym etapie postępowania nie możemy jednak wykluczyć żadnej wersji – dodaje Witold Swadźba.

Śledczy z krakowskiego Archiwum X, w związku ze śledztwem dotyczącym zabójstwa Iwony Cygan, badają także niewyjaśnioną sprzed lat śmierć Tadeusz Draba, który tuż przed śmiercią widział Iwonę. Druga śmierć sprzed lat to badana ponownie przez sprawa Marka Kapela – dwukrotnie już umarzana. Zginął on w sierpniu 2014 roku przyduszony w zagadkowy sposób betonowym ogrodzeniem.

Posłuchaj Witolda Swadźby:

 

Jadwiga Kozioł